Magazyn „Forbes” co roku wyróżnia 100 najpotężniejszych osobistości świata showbiznesu. Wśród nich znajdują się przedstawiciele i przedstawicielki świata filmu, muzyki i mediów.

W rankingu bierze się pod uwagę obecność danej osoby w radiu, telewizji, prasie i przestrzeni internetowej, pokaźność majątku oraz społeczną i towarzyską rangę danej gwiazdy. Podobnie, jak w zeszłym roku, dwa pierwsze miejsca tego rankingu zajęły panie.

Oto najpotężniejsze kobiety światowego show-biznesu. Kobiety, które rządzą masową wyobraźnią.


MADONNA

Królowa pop królową show-biznesu nazwać się nie może. Choć to, w jaki sposób latami utrzymuje wysoką pozycję, jest godne podziwu, musiała ustąpić miejsca młodym następczyniom. Co prawda jest trzecia na świecie pod względem obecności w prasie i czwarta w Internecie, jednak w radiu i telewizji wypadła znacznie słabiej a towarzysko – wylądowała w trzeciej dziesiątce. Ostatecznie zajęła 10 miejsce w rankingu.


SANDRA BULLOCK

Tak wysoka pozycja tej bezpretensjonalnej aktorki może być zaskoczeniem. Tym bardziej, że jej majątek jest skromniejszy, niż większości sąsiadów w rankingu, a jedyne medium, gdzie Bullock była wyraźnie obecna, to radio i telewizja. Pomimo osobistych dramatów, których doświadczyła gwiazda, ten rok był rokiem Sandry Bullock. Według „Forbesa” jest szóstą najpotężniejszą osobą w światowym show-biznesie.


BRITNEY SPEARS

Lata lecą, a księżniczka pop powoli zajmuje miejsce królowej. Britney Spears przezwyciężyła kryzys i ostatni sezon zaliczy do udanych. Zdecydowanie pokonała Madonnę. W rankingu – miejsce szóste.


LADY GAGA

Choć nie jest pierwsza na podium, to ona jest chyba prawdziwą zwyciężczynią rankingu. W przeciwieństwie do innych wyróżnionych w czołówce, na swoją pozycję nie pracowała latami. W pierwszej linii świata show-biznesu obecna jest od niedawna. I choć jeszcze nie dysponuje majątkiem na miarę doświadczonych koleżanek po fachu, rządzi ludzką wyobraźnią i nie daje mediom o sobie zapomnieć. W sumie: czwarte miejsce w rankingu.


BEYONCE KNOWLES

Tej gwieździe nie sposób zarzucić, że swojego warsztatu nie potrafi przekuć na popularność i dochody. Nic dziwnego: zarabianie pieniędzy ma w genach. Beyonce Knowles do listy sukcesów może dopisac jeszcze jeden: jest drugą w kolejności najbardziej potężną osobą w światowym show-biznesie.


OPRAH WINFREY

Jeżeli ktoś zasługuje na miano królowej światowego show-biznesu, to tylko ona. Oprah Winfrey wróciła na swoją pozycję numeru jeden. Wieloletnia gwiazda talk-show zarabia sumy, o jakich inni mogą tylko pomarzyć. Niepodzielnie rządzi radiem i telewizją, popularna jest też w innych mediach. W rankingu „Forbesa” od lat zajmuje czołowe miejsca.


WIELCY PRZEGRANI, WIELCY WYGRANI

Dla większości osób z pierwszej światowej dziesiątki figurowanie w rankingu to nie pierwszyzna. Są jednak i gwiazdy, które widocznie straciły na popularności. Taki spadek na łeb na szyję zanotowała Angelina Jolie. Angie rok temu wyszarpała Winfrey koronę królowej. Zeszłoroczna zwyciężczyni rankingu w tym roku wylądowała dopiero na 18 pozycji.

Słabnie pozycja Madonny, która rok temu zajęła trzecie miejsce podium.

Piątą pozycję obronił natomiast Tiger Woods. Wydawało się, że skandale seksualne oznaczały towarzyską i finansową śmierć gwiazdy golfa. Nic podobnego…


Cała pierwsza dziesiątka rankingu wygląda tak:

1. Oprah Winfrey

2. Beyonce Knowles

3. James Cameron

4. Lady Gaga:

5. Tiger Woods

6. Britney Spears

7. U2

8. Sandra Bullock

9. Johnny Depp

10. Madonna

Pełny ranking znajdziesz tutaj