Zdecyduj, czym pomalujesz
Musisz wziąć pod uwagę dwa czynniki - rodzaj i jakość farby.
Do pomalowania pokoju kup oddychającą farbę akrylową (można ją zmywać), zaś do kuchni i łazienki -lateksową lub winylową (dobrze zniosą wilgoć). Wybierz farbę dobrego producenta (to gwarancja powtarzalności koloru) i nieszkodliwą (musi mieć atesty na zgodność z obowiązującymi normami).
Wypróbuj: 1. Beckers Designer Väggfärg, baza, 76,19 zł/3 l 2. Dulux Light & Space, akrylowa, optycznie powiększa wnętrze, 50 zł/2,5 l 3. Polifarb Dębica Jedynka, do kuchni i łazienki, silikonowana, ok. 59,62 zł/3 l. Policz, ile farby kupić

Zmierz każde pomieszczenie
Oblicz powierzchnię ścian (wysokość x szerokość) i sufitów. Dodaj je i otrzymany wynik podziel przez wydajność farby (znajdziesz ją na opakowaniu). Jeżeli ściana jest malowana pierwszy raz albo chropowata, kup więcej farby.

Wybierz dobre narzędzia
Dużą powierzchnię najlepiej pokryje wałek - szybko i ekonomicznie. Do farb akrylowych (wodorozcieńczalnych) wybierz nylonowy lub poliestrowy (nie chłoną wody). Do załomów itp. potrzebny ci będzie pędzel - syntetyczny lub mieszany. Pędzel z naturalnego włosia jest dobry do farb na bazie rozpuszczalników.
Wypróbuj: 1. Wałek, gąbka, ok. 12 zł, Obi. 2. Pędzel, włosie mieszane, ok. 27 zł. 3. Pędzel kątowy, naturalny, ok.13 zł

Dopasuj kolor do wnętrza
Przed tobą trudny wybór. Każdy producent farb oferuje zazwyczaj kilkadziesiąt gotowych kolorów oraz ponad tysiąc odcieni możliwych do uzyskania po wymieszaniu wybranych barwników. Kup więc próbkę farby i sprawdź, jak dany kolor prezentuje się we wnętrzu. Pomaluj fragment ściany oświetlonej słońcem i zacienionej. Przyjrzyj się jej wieczorem. Sztuczne światło ociepla barwy, naturalne - wychładza.
Unikaj zimnych kolorów w zacienionych pokojach, małych nie maluj na zdecydowane barwy, zwłaszcza że na większej powierzchni wyraziste kolory nabierają mocy.

Zabezpiecz mieszkanie
Lepiej od razu pogódź się z tym, że przygotowanie mieszkania do malowania zajmie Ci więcej czasu niż samo malowanie. Czas zużyty na prace wstępne zaoszczędzi Ci pracy po malowaniu. Z pomieszczenia, które będzie malowane, usuń jak najwięcej sprzętów. Pozostałe dokładnie oklej folią. Tak samo zabezpiecz podłogę. Zdejmij żyrandole i kontakty, gniazdka oklej taśmą malarską.

Przygotuj ściany
Szkoda Twojej pracy, jeżeli od razu weźmiesz się do właściwego malowania. Farba położona na nieprzygotowaną powierzchnię będzie źle przylegać i nie będzie trwała. Jeżeli stara farba się łuszczy, usuń ją skrobakiem (farbę klejową zeskrob całkiem). Następnie zaszpachluj odpowiednią zaprawą wszystkie ubytki, rysy i pęknięcia. Zabrudzone ściany umyj wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Suchą ścianę pokryj specjalną farbą gruntującą, która wypełni pory i częściowo pokryje poprzedni kolor. Dzięki temu ściana lepiej przyjmie właściwą farbę (a do tego w znacznie mniejszej ilości).

Maluj jak profesjonalista
Najpierw ustal kolejność. Malowanie każdego pomieszczenia zaczynaj od sufitu, bo farba może kapać i spływać na ściany. Ważne jest też, w którym miejscu zaczynasz pracę - pokazuje to rysunek powyżej. Obowiązują tu dwie proste zasady: sufit zawsze maluje się od okna w stronę drzwi, zaś ściany - od górnego narożnika. Nie maluj od razu zbyt dużej powierzchni, pokryj farbą jednorazowo ok. 1 mkw., maluj od góry do dołu. Farbę nakładaj powoli, inaczej może pryskać. Nie śpiesz się. Pamiętaj, że uzyskasz lepszy efekt, jeżeli pokryjesz ścianę 2-3 cienkimi warstwami farby niż jedną grubą. Powtórne malowanie rozpocznij dopiero, gdy farba dobrze wyschnie. Czas schnięcia znajdziesz na opakowaniu, jednak musisz uwzględnić też temperaturę i wilgotność powietrza - w chłodzie i wilgotnym powietrzu czas schnięcia znacznie się wydłuży.

Unikaj malowania wieczorem.

Przy sztucznym świetle łatwiej przeoczyć rysy na ścianie czy nierówno nałożoną farbę.

Błędy, których łatwo uniknąć
Pora roku nieważna? Wbrew pozorom lato nie zawsze jest najlepszą porą na malowanie. Upał powyżej 30 st. C sprawia, że farba schnie za szybko i na ścianach mogą zostać widoczne granice między partiami malowanymi w różnym czasie. Lepiej poczekać, aż upały miną. Z kolei chłód nie szkodzi farbie (minimalna dozwolona temperatura to 5 st. C), możesz mieć tylko problem z wietrzeniem mieszkania.

Farba droższa czy tańsza?
Tu nie warto oszczędzać. Droższa farba jest długofalową, ale dobrą inwestycją. Zazwyczaj lepiej kryje stare powłoki (mniej jej zużyjesz) i dłużej zachowuje świeżość koloru. Jest zdrowsza, bo nie zawiera toksycznych substancji. Używaj farb jednego producenta.

Ściany matowe czy z połyskiem?
Farby matowe niwelują nierówności ściany, podczas gdy błyszczące mocno je uwypuklają (widać to szczególnie wyraźnie na ścianie pomalowanej na wyrazisty kolor). Raz pędzlem, raz wałkiem? Jeżeli wybierasz jedną technikę malowania, pozostań jej wierna, bo zmianę pędzla na wałek będzie widać.