Jak zrobić wydmuszki
Jajko starannie myjemy, suszymy, a następnie w górnej i dolnej jego części robimy małe otwory szpilką lub igłą. Jeśli ten zabieg się nam uda (skorupka nie popęka), delikatnie powiększamy otwory i staramy się przebić błonkę znajdującą się pod skorupką. Teraz musimy pozbyć się płynnej zawartości. Amatorzy jedzenia jajek na surowo mogą po prostu wyssać je ze skorupki. Większość z nas zdecyduje się jednak zapewne na wariant zupełnie odmienny – wydmuchnięcie zawartości po przyłożeniu ust do jednego z otworów. Można tez posłużyć się zwykłą strzykawką, za pomocą której wpompujemy do skorupki powietrze. Zawartość skorupki zostanie wypchnięta. Następnie należy starannie wymyć wnętrze skorupki i dokładnie ją osuszyć.

Barwienie jaj
Najłatwiejszym sposobem farbowania skorupek jaj jest posłużenie się gotowymi, syntetycznymi barwnikami. Można tez jednak sięgnąć po sposoby babuni i spróbować ufarbować jaja w naturalnych, roślinnych barwnikach. Wywar z suchych łusek cebuli barwi skorupki na wiele odcieni żółci i jasnego brązu (w zależności od czasu trzymania jaj w kolorowej kąpieli i od barwy skorupki). Wywar z gotowania czerwonych buraków nada jajom kolor różowy, czerwony lub bordowy, a po włożeniu jaj do wody, w której gotowała się świeża trawa, nabiorą one zielonej barwy. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę, czy na skorupce nie ma jakichś tłustych plam. W tych miejscach farba na pewno nie będzie się trzymać.

Kraszenie wydmuszek
Wydmuszki, które farbować będziemy w zimnym roztworze, powinniśmy napełnić uprzednio zimna wodą. Nie będą wówczas unosiły się na powierzchni roztworu i ufarbują się na jednolity kolor. Farbowanie w roztworze gorącym może spowodować pękniecie skorupki. Nie możemy wiec ułatwić sobie zadania w opisany sposób. Musimy wtedy często obracać jajo lub przytrzymać je pod wodą przez dłuższy czas.

Malowanie
Czyste lub ufarbowane na jednolity kolor jajo można ozdobić zwykłymi farbami lub flamastrami. Ornament wówczas się nie rozpływa. Warto też wykorzystać lakier do paznokci. Nakładamy dużą jego kroplę i rozprowadzamy ją czubkiem szpilki lub wykałaczką. Nitki zasychającego lakieru utworzą fantazyjny wzór. Niebanalny ornament możemy także wyczarować, nakładając na jajo niewielką ilość pokruszonego (np. podczas temperowania) wkładu kredki, a następnie rozprowadzając proszek po powierzchni jaja i delikatnie go wcierając

Oklejanie
Na czystą skorupkę można przykleić wycinankę z kolorowego papieru (im delikatniejsza, tym efekt będzie ciekawszy). Warto też wykorzystać do tego celu np. pocięte na malutkie kawałki resztki cienkich materiałów o ciekawym wzorze i fakturze lub zwykłej krepiny.
Osobom cierpliwszym polecamy sznurkowe oklejanki. Kolorowe, grube nici, jedwabną taśmę można przyklejać na oczyszczoną skorupkę, formując oryginalne „ślimakowe” wzory. Im ciekawsze będą kolory i faktury, im bardziej zróżnicowana będzie grubość użytych sznureczków. Tym ładniejsze będą nasze pisanki.

Woskowanie
By móc posłużyć się ta techniką, potrzebować będziemy nieco płynnego wosku i skośnie ściętej stosiny pióra. Na czyste jajo nanosimy woskiem wzór (taki, jaki podpowie nam fantazja). Czekamy chwilę, aż wosk zastygnie i zanurzamy jajo w barwniku. Zabarwia się powierzchnie, które nie zostały pokryte woskiem. Po wyjęciu jaj z wody usuwamy wosk miękką ściereczką. Osoby cierpliwe mogą pokusić się o zrobienie wzorów wielokolorowych. Wystawiamy na działanie barwnika (nie malując ich woskiem) kolejne fragmenty skorupki. Po wyjęciu jaja i usunięciu warstwy ochronnej nakładamy wosk na już ufarbowane fragmenty i wkładamy jajo do roztworu barwnika w innym kolorze. Bawimy się w ten sposób, aż otrzymamy wymarzony wzór. Można tez jajo nakleić np. młody listek, owinąć jajo elastycznym, przepuszczalnym materiałem. Listek musi dokładnie przylegać do skorupki. Tak przygotowane jajo wkładamy do farbki. Po odpowiednim czasie wyjmujemy jajo, zdejmujemy „opakowanie”, odklejamy listek. Na skorupce powinien pozostać jego subtelny rysunek.

Drapanie
To coś dla precyzyjnych. Ufarbowane na ciemny kolor jajo (im bielsza skorupka, tym lepiej) suszymy i delikatnie „wydrapujemy” wzór igłą lub szpilką. Warto zadać sobie nieco trudu, bo dzięki tej technice uzyskać można niepowtarzalny wzór.

Gra w kolory
Przygotowujemy 3-4 roztwory farb w kontrastowych kolorach i nakładki na pojemniki z barwnikami o otworach różnej średnicy (mniejszej niż średnica jaja). Układamy w nich jaja. Kolejność barwienia i sposób ułożenia jaja są dowolne. Można tez wykorzystać tylko jeden barwnik. Zmieniając nakładki i regulując czas barwienia, możemy uzyskać cieniowany wzór w jednej tonacji kolorystycznej.