Siejemy ją na święta, głównie dla ozdoby. Jednak zarówno rzeżuchę, jak i inne rośliny warto siać i jeść dla zdrowia. W tych małych roślinkach kryje się moc witamin, m.in. C, A, B, PP i K. Rzeżucha ma w sobie także bardzo dużo żelaza, wapnia, jodu i siarki, dlatego wspaniale pomaga pokonać wiosenne przesilenie. Jeżeli chcesz, by przystroiła wielkanocny stół i potrawy (np. surówki czy biały serek), musisz się pospieszyć. Jednak jeśli wysiejesz ją dziś, na święta powinna osiągnąć odpowiednią wysokość. Nie czekaj, bo rzeżucha potrzebuje około tygodnia, by wykiełkować i wyrosnąć.

Jak wyhodować rzeżuchę?
• Przygotuj odpowiednie naczynie (np. niezbyt głęboką doniczkę, miseczkę) i watę lub ligninę. Zwilż podłoże wodą (najlepiej przefiltrowaną).
• Wypełnij przygotowane naczynie lekko wilgotną watą (ligniną). Wyrównaj powierzchnię, ale nie ugniataj jej w doniczce (powinna być luźna).
• Posiej namoczone wcześniej nasiona. Rozprowadź je tak, aby nie leżały jedno na drugim, bowiem te znajdujące się pod spodem mogą nie wykiełkować.
• Przykryj nasiona folią spożywczą. Folię podziurkuj wykałaczką. Ciepło i woda parująca z mokrego podłoża przyspieszą wegetację.
• Podlewaj kiełkujące nasionka codziennie (najlepiej za pomocą spryskiwacza). Rzeżucha jest bardzo wraliwa na brak wilgoci.