"Lustereczko, powiedz przecie..." - mówiła bajkowa macocha i tak samo, przynajmniej zdaniem szkockich naukowców mówią kobiety. I tego lustrzanego odbicia szukają w... mężczyznach. Wybranek kobiety ma być męski i podobny do niej samej - wynika z badań.

KOGO TAK NAPRAWDĘ POŻĄDAMY?

Psychologowie z Uniwersytetu św. Andrzeja w Szkocji wraz z kolegami z Uniwersytetu w Liverpoolu postanowili zbadać, jacy mężczyźni są przez kobiety uznawani za najatrakcyjniejsi. Przedstawiali badanym kobietom cyfrowo przekształcane zdjęcia.Manipulacje sprawiały, że twarze stawały się mniej lub bardziej męskie i w mniejszym bądź większym stopniu przypominały oceniające je kobiety.

Okazało się, że najbardziej przypadli paniom do gustu panowie męscy i podobni do danej kobiety. Badacze podejrzewają, że podobieństwo mężczyzny do kobiety zwiększa jej zaufanie do niego i eliminuje nieufność, jaka wzbudzają silnie zaznaczone "męskie" cechy wyglądu. Kobiety mniej obawiają się zdrad ze strony podobnych do nich mężczyzn, gdyż podobny wygląd pozwala im wnioskować o domniemanych cechach charakteru.

LUBIMY PIOSENKI, KTÓRE JUŻ SŁYSZELIŚMY

"Wcześniejsze studia wykazały, że męscy mężczyźni pociągają kobiety, które jednocześnie są w stosunku do nich nieco podejrzliwe. Zaczynają im jednak bardziej ufać, gdy wyglądają jak one same. Oznacza to, że podobieństwo anuluje niedostatek zaufania lub że kobiety czują się lepiej dopasowane z mężczyznami, którzy przypominają je z wyglądu, ponieważ jeśli ludzie są do siebie podobni, przyciąganie może być wzajemne" - tłumaczy dr Tamsin Saxton.

Psycholog uważa takie zjawisko widoczne jest wśród gwiazd. Dopasowanie się pod względem wyglądu jest ponoć widoczne u Vanessy Paradis i Johnny'ego Deppa, Davida i Victorii Beckhamów oraz Katie Holmes i Toma Cruise'a.

Na pocieszenie macho trzeba dodać, że męskość nadal jest w cenie. "Kiedy ludzie oceniają, co jest atrakcyjne, muszą wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Co jest jednak najciekawsze, męskość była dla kobiet ważniejsza niż to, czy mężczyzna wyglądał jak one" - mówi Craig Roberts z Uniwersytetu w Liverpoolu.

___________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Dziś kobiety gonią za zajętymi facetami
>>> Gdy polityk pokazuje dekolt
>>> Zobacz polskie gwiazdy bez retuszu