Gdy byłam w szkole średniej i dokonywałam wyboru kierunku studiów, nie było rozmów z doradcą zawodowym, nie było testów i nikt nie uczył nas pisać cv ani listów motywacyjnych. Zamiast tego chodziło się na tzw. otwarte drzwi interesujących nas kierunków, żeby posłuchać wykładowców opowiadających o prowadzonych tam zajęciach.

Nie było profesjonalnej pomocy zawodowej, więc nikt nie narzekał na coś, czego nie znał.

TE PIENIĄDZE MOŻNA INACZEJ SPOŻYTKOWAĆ

Jeśli jednak w Wielkiej Brytanii co roku wydaje się setki tysięcy funtów na przygotowanie młodych do wejścia w życie, to warto byłoby aby takie szkolenia stały się efektywne. Niestety, na razie pieniądze te idą na marne.

Jak wynika z raportu the Women and Work Commission, testy jakie są podawane nastolatkom do wypełnienia, zupełnie mają się nijak do ich umiejętności lub predyspozycji. Po ocenie dziewczęcych mocnych i słabych stron oraz zainteresowań, kwestionariusz kieruje je głównie w stronę takich sektorów jak sprzątanie, opieka nad dziećmi i chorymi lub praca biurowa.

Jako, że te tradycyjnie uznawane za kobiece zawody są mało płatne, nic dziwnego, że dysproporcja pomiędzy płacami kobiet a mężczyzn w Wielkie Brytanii wzrosła od 21,9 procenta w 2007 roku do 22,6 w roku 2009.

czytaj dalej...


Czego zatem można się spodziewać po płacach, skoro dyskryminacja występuje już na poziomie wyboru zawodów? Powstaje jeszcze pytanie kto układał testy i w jaki sposób powinno być prowadzone doradztwo zawodowe w szkołach, aby stworzyć młodzieży równe szanse na starcie zawodowym?

RZĄD MUSI WZIĄĆ SIĘ DO PRACY

Brak działania w tej kwestii ze strony brytyjskiego rządu jest mocno rozczarowujący, mówią przedstawicielki kobiecych organizacji.

Rząd powinien zachęcać dziewczęta w wieku 14 lat do podjęcia bardziej oryginalnej ścieżki kariery niż opiekunka do dzieci, niczego nie umniejszając zawodowym nianiom. Działaczki proponują specjalne szkolenia pokazujące dziewczętom inny niż tradycyjny styl życia, kursy wzmacniające pewność siebie na rynku pracy i spotkania z kobietami, które mają nietypowe dla kobiet zawody. W dalszym etapie zasadna będzie przyjazna kobietom polityka pracy i elastyczne godziny pracy aby mogły pogodzić życie zawodowe i rodzinne.

_________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Honor mężczyzny leży między nogami kobiety
>>> Wydłużanie nóg, czyli łamiemy dla urody
>>> Ten chirurg to zagrożenie dla kobiet