Inne
Reklama
Inne

Amit Kajla to nietypowy strażnik więzienny. Zamiast stereotypowych barów - smukłe ramiona, zamiast ponurego wejrzenia - słodkie oczy z grubą warstwą make-upu.

Amit została oceniona przez przełożonych jako zbyt seksowna, by pracować w więzieniu w brytyjskim Brinsford. Po tym, jak została zmuszona do odejścia z pracy, wniosła przeciw przełożonym sprawę o niesprawiedliwe zwolnienie i dyskryminację ze względu na płeć.

SEKSOWNA STRAŻNICZKA W DOPASOWANYM MUNDURZE

Kobieta wspomina, jak była wyśmiewana przez personel za zaadaptowanie uniformu do jej drobnej sylwetki. Opowiedziała sądowi koleżeńskiemu, że spotykała się z notorycznym narzekaniem na jej wygląd i to, że nosi zbyt dużo makijażu. Dziś trybunał przychylił się do jej zarzutów i orzekł, że pracownicy więzienia powinni zrobić więcej, by ochronić kobietę. Bohaterka zamieszania przyznaje, że jest bardzo szczęśliwa z tego wyroku. Dodała, że zawsze chciała dobrze wypełniać swoje obowiązki, do których należała przepojona szacunkiem "humanitarna opieka nad więźniami”.

"Jednemu z oficerów nie podobał się mój sposób pracy, tak różny od preferowanego przez niego podejścia w stylu macho” – komentuje Kajla. "Byłam postrzegana jako słaba kobieta, która może paść ofiarą znęcania się”.

MŁODA I ŁADNA = GŁUPIA?

Od początku swojej kariery w tej placówce Kajla miała nieprzyjemności z powodu swojego wyglądu. Nie kończyło się na upomnieniach. Jeden z przełożonych nakrzyczał na nią w obecności więźniów. Miał też pretensje, że kobieta spędza tyle czasu z podopiecznymi. Określił ją mianem "głupiej dziewczyny, która nie wie nic o pracy w więzieniu”. Czary złości szefów dopełnił nocny dyżur Kajli, kiedy rozdzwoniła się wyjątkowo duża liczba dzwonków w celach więziennych. Więźniowie wołali o pomoc w takich sprawach jak na przykład brak papieru toaletowego, a szefowie uznali, że winę za to ponosi wygląd ich pracowniczki.czytaj dalej
Komisja orzekła jednak, że napastliwy przełożony nie posunąłby się tak daleko względem kobiety, gdyby nie jej atrakcyjny wygląd i młody wiek. Sąd stwierdził także, że doszło do pogwałcenia godności kobiety i stworzenia środowiska, które dopuszczało się wrogości, zastraszania, obrażania i upokarzania młodej strażniczki.


"Oprawca wybiera jako ofiarę osobę, którą postrzega jako bezbronną – w tym przypadku młodą kobietę o drobnej budowie” – stwierdziła komisja. Zarzuciła też placówce wspieranie oprawcy zamiast wspierania strażniczki, która stała się ofiarą złego traktowania. Nie wiadomo jeszcze, ile pieniędzy dostanie Kajla w ramach odszkodowania.

Tak czy inaczej historia porusza ważny problem stereotypowego postrzegania kobiet przez pryzmat ich atrakcyjności. Wciąż często atrakcyjna i zadbana - oznacza "głupia”. A ze stereotypem ładnej idiotki, która ma na głowie zamiast w głowie - kobiety czują się zmuszone walczyć wypieraniem się atrybutów swojej kobiecości.

_________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Przestań grzeszyć, to... schudniesz
>>> Zobacz, jak poradziła sobie z obsesją na punkcie słodyczy
>>> Jak powinno przeklinać dziecko - poradnik