NIE SAMĄ MIŁOŚCIĄ CZŁOWIEK ŻYJE

Nie samą miłością człowiek żyje. Wiek, wcześniejsze związki, a nawet palenie tytoniu - oto czynniki, które wpływają na trwałość małżeństwa. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego: między innymi doktor Rebeccę Kippen i profesora Bruce'a Chapmana.

Zrealizowali oni projekt pod przewrotnym tytułem „Co miłość ma z tym wspólnego”. W latach 2001-2007 przebadano prawie 2,5 tys. par (wśród nich były małżeństwa i osoby mieszkające wspólnie). Na podstawie zebranych danych naukowcy mieli nadzieję określić, jakie czynniki odpowiadają za sukces związku, a jakie - wręcz przeciwnie - doprowadzają do rozejścia się lub rozwodu.

CO NAM PRZESZKADZA?

Nie najlepiej rokuje duża różnica wieku pomiędzy małżonkami. Nie opłaca się mieć dużo młodszej partnerki. Mężowie, którzy są o dziewięć lub więcej lat starsi od swoich żon, biorą dwa razy częściej rozwód, niż mężowie, którzy biorą ślub przed 25. rokiem życia.

Pary, które mają dzieci dopiero po ślubie, są górą pod względem trwałości małżeństwa. Wśród nich rozwodzi się zaledwie 9 proc. Dla porównania: wśród par, które już przed ślubem mają potomstwo - pochodzące z aktualnego lub poprzedniego związku - rozstaje się co piąta.

Częściej rozwodzą się też kobiety, które pragną dziecka o wiele bardziej niż ich partnerzy.

czytaj dalej

NIEDALEKO PADA JABŁKO...

Rodzice małżonków również mają wpływ na powodzenie związku. Mamy tendencje do powtarzania zachowań rodziców - zarówno tych dobrych, jak i tych złych. Dzieci rodziców, którzy mieli problemy w związku sami są bardziej zagrożeni podobnymi problemami.

16 proc. kobiet i mężczyzn, których rodzice rozwiedli się lub byli w separacji, sami później doświadczyli separacji małżeńskiej. Wśród osób, których rodzice nie mieli takich problemów, rozwodzi się lub decyduje na separację znacznie mniej, bo 10 proc.

PIENIĄDZE SZCZĘŚCIA NIE DAJĄ?

Wbrew znanemu powiedzeniu pieniądze mogą zapewnić szczęście małżeńskie, albo przynajmniej uczynić je bardziej prawdopodobnym. Brak kasy i pracy nie wróży najlepiej - szczególnie, jeśli to mężczyzna jest bezrobotną stroną.

16 proc. respondentów w złej sytuacji finansowej, lub pozostających w związku, gdzie mąż jest bezrobotny, decyduje się na rozstanie. Wśród par ze stabilną sytuacją finansową rozchodzi się blisko połowa mniej - 9 procent.

Wielce ryzykowne jest też branie ślubu z rozwodnikiem lub rozwódką. Są oni aż o 90 proc. bardziej narażeni na separację, niż ci, którzy ślubują po raz pierwszy!
Rozstaniu sprzyja też tak pozornie nie znaczący czynnik, jak palenie papierosów. Związki, w których jedno z partnerów pali papierosy, są bardziej narażone na rozstanie.

CO MIĘDZY BAJKI WŁOŻYĆ?

Badania ujawniły też listę czynników tylko na pozór znaczące, a w rzeczywistości nie mające wpływu na trwałość stadła. Są to: liczba i wiek dzieci, aktywność zawodowa żony a także okres zatrudnienia małżonków.

________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Zawsze czuł, że chce być kobietą
>>> Sprawdź, gdzie flirtują polscy turyści
>>> Oto 10 najgłupszych przesądów o seksie