Thinspirations – z języka angielskiego: thin – chudy i inspiration – inspiracja. To moda na anorektyczną chudość, trend, który każe kobietom wystawiać dumnie na widok publiczny kości, osłonięte jedynie skórą.

Reklama

Na temat tego niebezpiecznego zjawiska w portalu Papilot.pl wypowiada się dr Anna Chotecka, psycholog, ale do zjawiska thinspirations podchodzi z rezerwą: "Mamy modę na chudość, więc to, że dziewczyny wzorują się na innych, bardzo szczupłych dziewczynach, nie jest zaskoczeniem. Niepokojące jest jednak to, że wzorem staje się nie dobre samopoczucie we własnym ciele, a kształty obcej modelki. Przecież każda dziewczyna ma inną budowę, kościec i wyglądanie jak kobieta z obrazka jest często po prostu nierealne. Właśnie z tego względu thinspirations są niebezpiecznym zjawiskiem, na które trzeba uważać".

IDEAŁ CHUDOŚCI

Jak wygląda ofiara thinspiration? Jest zazwyczaj bardzo chuda, często poza bezpiecznymi granicami, ale sama o sobie wcale tak nie myśli. Wierzy, że przed nią jeszcze długa droga do osiagnięcia ideału. Ma kompleksy, patrząc na zdjęcie kościstej modelki na zdjęciu. Dla niej to bogini, istota wyższa... zrobi wszystko, by się do niej upodobnić.

Ale nie zdaje sobie sprawy, że to tylko fotografia. "Przecież zanim wyjdzie nam jedno dobre zdjęcie, często ustawiamy się do niego godzinami. Z thinspirations jest tak samo, ale patrząc na te fotografie, często o tym zapominamy, myśląc, jak wiele nam brakuje do przepięknej dziewczyny, której figura na zdjęciu wydaje się nieosiągalna, a która to dziewczyna w rzeczywistości może wyglądać gorzej niż my!" – podkreśla psycholog Chotecka.

WZÓR WARTO MIEĆ, ALE...

Oczywiście, w posiadanie jednego wzoru, który pomaga nam wytrwać na drodze do wymarzonej sylwetki, nie ma nic złegto. Problem zaczyna się, gdy poszukiwanie i oglądanie zdjęć chudych dziewczyn staje się nałogowe. Osoba na diecie wpada w pułapkę, bo obsesyjne przeglądanie fotografii wymarzonych figur, prowadzi do przeciągającego się złego humoru, chandry, dołka psychicznego. Stąd już tylko krok do zaburzeń odżywiania.

Utrata zdrowego rozsądku to początek drogi do śmiertelnej choroby. "Tracąc kilogramy, trzeba być aktywnym, rozmawiać z rodziną i przyjaciółmi, którzy powinni być wsparciem, należy czytać różne publikacje dla zdrowia i urody. Zapatrywanie się w chude modelki na zdjęciach, czyli thinspirations, to duże niebezpieczeństwo, bo granica między zdrowym a bardzo niebezpiecznym odchudzaniem jest niewyobrażalnie cienka!" – alarmuje dr Anna Chotecka.Więcej na Papilot.pl

____________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Większe wargi gwarantują udane życie
>>> Jak modnie zawiązać pareo
>>> Kawałek ciała kuszący jak diabli