Tylko 3-5% alkoholików kończy w przysłowiowym rynsztoku. Ale 95-97 % to ludzie, którzy mieszczą się w tzw. przekroju całego społeczeństwa. Normalnie zatrudnieni, produktywni, często na wysokich stanowiskach. Dyrektorzy, lekarze, dziennikarze, motorniczy, pielęgniarki. Czasami piją parami, w zaciszu domu. Czy grozi nam plaga małżenskiego alkoholizmu?

Reklama

WINKA BYM SIĘ NAPIŁA, KOCHANIE...

Anita, 28 lat, menedżerka w jednej w korporacji prawniczych: “Wracamy z mężem z pracy około 21. Po drodze do domu kolacja, jakieś sushi albo coś włoskiego. Wchodzimy do wanny – razem, mamy dużą – i codziennie wychodzi nam po buteleczce winka na głowę. Gawędzimy o robocie, o tym i o owym, a jak nam przyjdzie ochota, to mały seksik w ciepłej wodzie i spać. Kieliszeczki zostawiamy w łazience, bo jutro powtórka z rozrywki. Po co nosić? Czy jesteśmy alkoholikami? Nie sądzę. Po prostu musimy się wyluzować, zrzucić z siebie stres. To wszystko. Rano głowa trochę boli, ale szybki red bull i przechodzi”

Tak naprawdę tego nie widzimy, ale do takich par krok po kroku zbliża się alkoholizm. Po czym go poznać? Na pewno nie po tym, że nagle, z dnia na dzień przestajemy się myć i czesać, wkładamy brudne ciuchy i zaczynamy się włóczyć po ulicach. Poznaje się go po innych symptomach:

- czujecie, że musisz się napić, bo tylko tak rozładujesz nagromadzone w was napięcie

- zwiększacie dawki przyjmowanego alkoholu (jest różnica między wypiciem 2 a 5 piw)

Reklama

- po alkoholu tracicie nad sobą kontrolę, często urywa się wam film

- mimo negatywnych konswewencji, jakie przynosi picie, nie jesteście w stanie go zaprzestać

PIJEMY MY, PIJĄ WYSPIARZE

Organizacja Drinkaware zbadała zjawisko popijania wśród polskich par zamieszkujących Wielką Brytanię. Wnioski są porażające. Otóż małżeństwo bywa kondensatorem niebezpieczeństwa alkoholizmu. Osoby pozostające w związku małżeńskim spożywają alkohol każdego wieczoru dwa razy częściej niż single. Co piąte małżeństwo pije alkohol pięć razy w tygodniu. Z tą samą częstotliwością po alkohol sięga tylko 8 procent osób samotnych. Sytuacja samotności na emigracji, poczucie wyobcowania, no i oczywiście chęć odreagowania po ciężkiej pracy – to powody popijania w parach.

Andrzej, lekarz: “Lubię się napić drinka po pracy, a i żona też nie stroni. I tak sobie polewamy, chociaż ostatnio mieliśmy mały kryzys. Zabrakło nam wódeczki i coli, więc niewiele myśląc poszedłem na stację benzynową, a tam klops: nieczynne, awaria światła. Latałem jak głupi po osiedlu, a żona wydzwaniała i mnie poganiała. Nic nie dostałem, wszystko było pozamykane. Ale moja Magda nie jest w ciemię bita: pożyczyła koniak od sąsiadów. I sobie na sen wypiliśmy po dwa kieliszeczki. Nie ma nic lepszego. Czy jesteśmy alkoholikami? Nie, raczej pijakami (śmiech). Nie musimy pić codziennie, ale to lubimy.”

Zastanówcie się zatem dwa razy, zanim usiądziecie do codziennego wieczornego drinka. Chyba, że chcecie niedługo razem uczęszczać na mityngi AA?