SMOK, ZIEMNIAK I CAŁA RESZTA

Reklama

Pod lupę wzięli dzieci - przecież to one są najbardziej za pan brat z magicznym światem i najlepiej porozumiewają się ponad podziałami - dogadają się z lalkami, maskotkami, roślinami i zwierzętami. Mają też najwięcej przyjaciół - również tych niewidzialnych. Szczególnie brylują w tej materii jedynacy i pierworodni. Koleżanka Sara, co bawi się ze smokiem, pomidor o imieniu Bodder i ziemniak zwany Bun to tylko niektóre przykłady z życia wzięte. Psychologowie przekonują, że nie ma powodu do obaw. Bo rozmowy z ziemniakiem i całą resztą rozwijają zdolności komunikacyjne dzieci i uczą ich kompetencji przydatnych w relacjach społecznych.

PRAKTYKA CZYNI MISTRZA

Zmyślonych przyjaciół zrehabilitowali Dr Evan Kidd z La Trobe University i Anna Roby z Uniwersytetu w Manchesterze. Z ich badań, przeprowadzonych na grupie 44 dzieci wynika, że dzieci mające takiego przyjaciela porozumiewają się skuteczniej od rówieśników, którzy nie mają takich doświadczeń. W jaki sposób? Praktyka czyni mistrza... "Dzieci ze zmyślonymi przyjaciółmi zdobyły sporą praktykę, odgrywając kontakty z kimś nieistniejącym. Uważamy, że w ich przypadku rozwój zdolności konwersacyjnych ułatwia [...] naprzemienne wcielanie w obie strony rozmowy" - tłumaczą naukowcy.

NIE TYLKO DZIECIOM WOLNO

Dzieci, mające wśród swoich znajomych kogoś wymyślonego, wykazywały się lepszym zrozumieniem realiów społecznych i dużą kreatywnością. Ale korzystne efekty takich przyjaźni ujawniają się nawet w późniejszych etapach życia. Pokazało to badanie dr Kidda przeprowadzone z kolei na studentach. Ci, którzy w dzieciństwie bawili się z wymyśloną postacią, wyróżniali sie na tle innych rówieśników kreatywnością, wrażliwością emocjonalną i byli bardziej zorientowani na osiągnięcia.
Rodzice dzieci z fantazją mogą więc być spokojni. Tym bardziej, że wymyślanie przyjaciela i personifikowanie zabawek to nic niezwykłego - dotyczy 65 proc. dzieci w wieku od 3 do 9 lat.


A o przyjacielu Tracy'ego przeczytasz w książce Williama Saroyana "Tracy i jego tygrys" (wyd. Phantom Press International, 1992)

___________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Perfekcjonizm jest kobietą
>>> Czy można być zbyt dobrą matką?
>>> Są pewne sprawy, których facet nie zrozumie