Aktorce Małgorzacie Potockiej ze związku z Grzegorzem Ciechowskim pozostała pamiątka w postaci dwóch pięknych córek. Gwiazda jest zwolenniczką bezstresowego wychowania, a ze starszą córą uwielbia się tańczyć i bawić się do rana.

Reklama

Małgorzata Foremniak już dawno wprowadziła na salony swoją córkę Olę. Obie ślicznotki widywane są wspólnie na pokazach mody, galach, balach i uroczystych premierach. Jolancie Kwaśniewskiej zdarzało się żartować, że podkradają sobie wzajemnie ciuchy ze swoją córką Olą, a najbliższą powierniczką i najczęstsza kompanką dla Weroniki Rosati jest jej mama, projektantka Teresa Rosati.

Psychologowie ostrzegają: taka pozornie dobra i bliska, przyjacielska więź powinna być zarezerwowana dla relacji z rówieśnikami. "Dzieci powinny szukać kolegów i przyjaciół wśród rówieśników. Rodzice są opiekunami, autorytetami, wzorami. Odwracanie tych ról może być niebezpieczne" - ostrzega Jerzy Kłoskowski, psychoterapeuta z Grupy Synapsis w rozmowie z Kurierem Lubelskim.

ZYSKAŁAM PRZYJACIÓŁKĘ... STRACIŁAM MATKĘ

Kumpelskie relacje matek i córek nie dotyczą tylko świata celebrytów. Europejski ośrodek Astra Ricerche przeprowadził ankietę, z której wynika, że aż 80 proc. nastolatek nie ma przed swoimi mamami tajemnic i rozmawia z nimi "o wszystkim" - również o sprawach intymnych. Stojący na czele instytutu profesor Enrico Finzi ostrzega: gdy matka przemieni się w kolejną przyjaciółką swojej córki, ta straci matkę. A to matki potrzebuje najbardziej.

Prawdziwa matka stawia granice, wymagania i zakazy. Stanowi dla córki wzór, autorytet i oparcie w trudnych chwilach dorastania. Zamiast tych cennych rzeczy córka matki-przyjaciółki otrzymuje relację jak z rówieśnicą - pełną wspólnych tajemnic i żartów, ale też rywalizacji i porównywania się. "Oczywiście nie ma w tym nic złego, że matkę i córkę łączą wspólne zainteresowania czy pasje. Ale i wtedy potrzebne są opieka i współpraca, a nie kumplowanie" - zaznacza dr Wanda Sztander, psycholog i psychoterapeutka.

Bo kumpelkę można znaleźć wszędzie. Matki - już nie.

___________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Kwaśniewska: Otaczają nas szmira i kicz
>>> Graff: Polacy utracili niewinność płci
>>> Lidia Kopania za biedna na Eurowizję