Inne
Reklama

Depresja bardzo często jest trudna do zdiagnozowania, nawet przez najlepszych specjalistów. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że objawia się poprzez fizyczne dolegliwości, które w bardzo sprytny sposób maskują problemy natury stricte psychicznej. Zobacz, jak i gdzie może ukryć się depresja.

ZMĘCZENIE

Skarżysz się na brak sił witalnych, na przepracowanie, na brak ochoty, aby wyjść z domu? Ten stan trwa już tak długo, że właściwie zapomniałaś, jaka byłaś wcześniej. "Odczuwane przez dłuższy czas zmęczenie, któremu towarzyszą przygnębienie i poczucie bezsensu, może sygnalizować depresję. Zmęczenie depresyjne jest objawem długotrwałym, prowadzącym do ograniczenia aktywności oraz do społecznej izolacji. Z drugiej strony, każdy człowiek ma prawo być zmęczonym, bo żyjemy w czasach pośpiechu i ciągłego niedosytu. Nie można zatem zbyt pochopnie nazywać każdego stanu wyczerpania depresją" – podkreśla prof. Bartosz Łoza, ekspert programu "Odnaleźć siebie" na łamach portalu www.psychologianet.pl.

Inne

czytaj dalej...



BEZSENNOŚĆ LUB NADMIERNA SENNOŚĆ

Problemy ze snem wcale nie muszą być następstwem depresji. Długo przewracasz się z boku na bok w łóżku, bo cały czas myślisz o kłopotach codziennych, o pracy, o dzieciach.. Tak samo sytuacja przedstawia się w wypadku nadmiernej senności: czasami w ten sposób organizm "broni się" przed zbyt dużą dawką stresujących sytuacji. Tego typu kłopoty nie bywają oczywiście syndromem depresji, ale w momencie, gdy lekarz wykluczy inne czynniki, warto poddać je analizie pod tym właśnie kątem.

Inne

czytaj dalej...



BOLI MNIE GŁOWA

To zdanie każdy z nas wypowiada co najmniej kilka razy w tygodniu. Ból głowy może mieć tak różnorodne przyczyny, że nie starczyłoby nam miejsca na ich dokładne zanalizowanie. W żadnym wypadku nie może być dopasowany tylko i wyłącznie depresji. Jednak nawracające, uporczywe i wyczerpujące bóle głowy mogą wskazać lekarzowi kierunek badania.

Inne

czytaj dalej...



BOLI SERCE, ŻOŁĄDEK, JELITA...

Gdy cierpimy na bóle żołądka, serce czy jelit, idziemy do lekarza by zbadać, jaka jest przyczyna dolegliwości. Jeśli medyk odrzuci przyczyny fizyczne, na pewno postara się zbadać także psychiczne. "W przypadku depresji maskowanych najważniejsza jest trafna diagnoza i szybkie włączenie leczenia przeciwdepresyjnego. Boleć może >>wszystko<<. Zastosowanie terapii powinno stopniowo prowadzić do zlikwidowania objawów somatycznych" - dodaje prof. Bartosz Łoza na łamach portalu www.psychologianet.pl.

Inne

czytaj dalej...



BRAK APETYTU I CHUDNIĘCIE

Wiele z nas cieszy to, że chudną. Ale jak się można odnieść do utraty wagi nie spowodowanej żadną dietą? Co myśleć o nagłym, nieuzasadnionym braku apetytu na ulubione dotychczas dania? Tak, jak w przypadku objawów opisanych powyżej trudno zdiagnozować depresję na podstawie tylko jednego sygnału. Ale nie wolno go absolutnie lekceważyć. Jak czytamy na www.psychologianet.pl: "Depresja jest chorobą interdyscyplinarną, dlatego w jej diagnostyce trzeba brać pod uwagę także somatyczne objawy."