Co zrobić z choinką po świętach?

Święta Bożego Narodzenia za nami. Jednym z nieodzownych elementów tradycji świątecznej jest pięknie przyozdobiona choinka. Niektórzy wybierają sztuczne drzewka. Inni zaś nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez unoszącego się w domu zapachu prawdziwej, żywej choinki. Jednak co zrobić z taką choinką po świętach? To pytanie zadaje sobie pewnie każda osoba, która miała w domu na święta żywe drzewko bożonarodzeniowe.

Jednym z najprostszych sposobów jest przetrzymanie jej i wysadzenie do gruntu na wiosnę. Można jej znaleźć odpowiednie miejsce w ogrodzie lub – oczywiście za zgodą dozorcy – na osiedlu. Jednak taka choinka musi mieć korzenie.

Reklama

W przypadku ciętej choinki, zazwyczaj przychodzi do głowy jedno rozwiązanie: choinkę trzeba wyrzucić. Co zrobić, gdy kupiliśmy właśnie taką choinkę i teraz chcemy ją odpowiednio zagospodarować? Okazuje się, że możliwości jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać.

Co zrobić z żywą choinką po świętach – sposoby na ekologiczne wykorzystanie choinki w ogrodzie

Reklama

W niektórych domach choinka jest wyrzucana od razu po świętach, w innychstoi do święta Trzech Króli (6 stycznia) lub do święta Matki Bożej Gromnicznej (2 luty). O zatem najwyższy czas na zastanowienie się, co zrobić z żywym, ciętym drzewkiem. Okazuje się, że pomysłów jest wiele.

  • Choinka jako składnik kompostu. Jeśli na nieruchomości jest kompostownik, Choinka można pociąć na mniejsze kawałki i do niego wrzucić.
  • Gałęziechoinki, które posiadają jeszcze igły, można oddzielić od pnia i wykorzystać jako osłony przeciw mrozowe. Takie rozwiązanie jest idealne do ochrony roślin ogrodowych, takich jak np.: byliny czy niskie krzewinki. Można nimi okryć delikatne krzewy takie jak np.: róże czy hortensje, by zapobiec ich przemarznięciu.
  • Kawałkichoinki możemy również wykorzystać w tzw. mulczowaniu. Mulczowanie jest to pokrywanie powierzchni gleby w przestrzeniach pomiędzy różnymi uprawianymi roślinami materią organiczną, złożoną ze ściętych roślin. Taki zabieg powoduje zmniejszenie parowania wody, ogranicza rozwój chwastów oraz erozję gleby. Ma zatem bardzo korzystny wpływ na rośliny w ogrodzie.

Mulczowanie tak naprawdę naśladuje naturalne procesy zachodzące w przyrodzie, gdzie właśnie taka obumarła masa roślinna rozkłada się na powierzchni gleby. Jeżeli choinkę potnie się na dość małe kawałki to można je użyć jako nawóz pod rośliny w ogrodzie. Oczywiście w taki sam sposób można zagospodarować np.: ściętą trawę.

  • Spalenie choinki – czy warto. Jeśli chodzi do wykorzystanie choinki do palenia to nie jest to dobry pomysł. Bowiem takie drzewa iglaste jak świerk, sosna czy jodła są najmniej polecanymi paliwami do domowych pieców. A to dlatego, że nie tylko są nisko energetyczne (czyli spalają się szybko, przez co potrzebna jest większa ilość opału). Ale także zawierają również dużo żywicy, która przyczynia się do większego dymienia i zapycha komin. Zatem korzystając z tego rodzaju opału, trzeba na bieżąco usuwać sadzę. Pytanie, czy warto, skoro ma się do wyboru inne, odpowiedniejsze do tego celu, gatunki drewna.

Ciekawe pomysły na wykorzystanie bożonarodzeniowej choinki w domu

Poza wszechstronnym zastosowaniem ściętej choinki w ogrodzie,bożonarodzeniowe drzewko można wykorzystać także do przygotowania preparatów do domu czy dla urody. Oto kilka ciekawych pomysłów.

Choinkowe kosmetyki dla zdrowia i urody

Choinkę możemy również wykorzystać przygotowując domowej roboty kosmetyki. Oto przykłady, co można z niej zrobić:

  • Wywar na odmłodzenie i ukojenie skóry. Aby przygotować ”choinkowywywar”, trzeba ściąć kilka gałązek z drzewka i włożyć do garnka. Całość zalać wodą i gotować pod przykryciem na wolnym ogniu przez około pół godziny. Tak przygotowany wywar ma pozytywny wpływ na skórę, bowiem działa kojąco i odmładzająco. Możemy go wykorzystać jako olejek do kąpieli.
  • Z bożonarodzeniowego drzewka można również przygotować tonik.Szklankę umytych igieł choinki zalewa się 1 szklanką wody. Zagotowuje, a następnie pozostawia do wystygnięcia. Na koniec dolewa się 1 łyżeczkę octu jabłkowego. Tak przygotowany tonik ma działanie odkażające oraz łagodzące. Można go przez około 2 tygodnie trzymać w lodówce, aby zachował swoje właściwości.

Choinkowy preparat do domu

  • Płyn do czyszczenia z choinki. Choinkę można wykorzystać do przygotowania płynu uniwersalnego lub sprayu do czyszczenia szyb i luster. W jego skład wchodzą ocet oraz gałązki choinki. To dobry preparat do czyszczenia np.: kabin prysznicowych, baterii czy zlewów a także parkietów oraz podłóg. Sprawdzi się również idealnie do polerowania powierzchni szyb i luster. Można nim również przetrzeć blaty, kuchenne oraz lodówkę. Jak przygotować taki płyn do czyszczenia ze świątecznej choinki? Otóż jak podaje portal Deccoria.pl, kilka gałązek choinki tnie się na małe kawałki. Następnie wkłada je do dużego, najlepiej minimum 1-litrowego słoika. Tak włożone gałązki zalewa się octem do ich pełnego przykrycia. Następnie zakręca się słoik i odstawia na około 2 tygodnie. Po tym czasie można otworzyć słoik. Następnie oddziela się gałązki od płynu. Tak powstały płyn rozcieńcza się z wodą w stosunku jeden do jednego – w takiej formie preparat jest gotowy do użycia.