Jak powiesić polską flagę?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało instrukcję, w której radzi, jak prawidłowo powiesić flagę państwową. Przypomina w nim, że flaga Polski powinna mieć dwa równe pasy: biały na górze i czerwony na dole. Flaga ma mieć proporcje 5:8. Flaga, którą chcemy wyeksponować, powinna być czysta, zadbana i nie powinny znajdować się na niej żadne napisy ani rysunki. Kolory flagi nie mogą być wyblakłe. Należy ulokować ją tak, aby nie dotykała podłoża ani wody. Warto unikać wywieszania flagi w dni deszczowe i wietrzne. Zużytą flagę należy spalić. Pamiętajmy też, że obywatele nie mogą wywieszać flagi Polski na dachu. To miejsce zarezerwowane dla urzędów i instytucji.

Flagę Polski można wywiesić na drewnianym lub metalowym drzewcu. Można go umieścić pod kątem 45 stopni lub poziomo. Należy mieć na uwadze, że szerokość flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości ani większa niż 1/2 długości drzewca.

Reklama

Flagę państwową można również wywiesić pionowo lub poziomo w oknie lub na balkonie budynku. W ułożeniu pionowym biały pas flagi powinien być umieszczony tak, aby osoba, która będzie patrzeć na wprost, będzie go miała po swojej lewej stronie. W ułożeniu poziomym biały pas zawsze jest u góry.

Reklama

Kiedy wiesza się flagę Polski?

Polską flagę wywiesza się z okazji: Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada), Dnia Flagi (2 maja) i Święta Narodowego Trzeciego Maja (3 maja). Niektórzy eksponują flagę w swoim domu przez cały rok.