Jakie rośliny do cienia w ogrodzie?

Jak zaplanować zacienione miejsce w ogrodzie? Przede wszystkim należy wybrać takie rośliny, które lubią cień lub którym cień nie przeszkadza w prawidłowym wzroście. Dodatkowo zawsze należy sprawdzić, jaki jest w danym miejscu odczyn gleby. Nasłonecznienie i rodzaj gleby to najważniejsze elementy układanki ogrodniczej. Warto również zwrócić uwagę na wiatry. Sprawdzić, czy jest to miejsce wietrzne, czy raczej spokojne, osłonięte. Pod tym kątem wybieramy rośliny, które bez większych przeszkód i bez szczególnej naszej troski będą rosły w cieniu.

Funkie, paprocie, brunnery czyli ciemne miejsce w ogrodzie / Shutterstock
Reklama

Wbrew pozorom jest wiele rośliny, które kochają cień. W tym artykule wymienimy kilka przykładów. Jedne z najbardziej znanych i wykorzystywanych w ciemnych zakątkach ogrodów roślin są funkie, hortensje, paprocie (np. piuropuszniki strusie, nerecznice samcze), żurawki, bergenie, brunnery, bodziszki, barwinki, dąbrówki, ciemierniki, zawilec japoński, tawułki.

Funkia Patriot - roślina do cienia w ogrodzie / Shutterstock
Funkia big daddy - roślina do cienia w ogrodzie / Shutterstock

Jakie pnącza do cienia?

Pnączami, które świetnie sprawdzą się w cieniu są m.in. powojnik Moonlight, dobrze radzi sobie także powojnik górski Nelly Moser, powojnik wielkopłatkowy Snowbird.

Nelly Moser clematis - roślina pnąca do cienia / Shutterstock

Z róż można wymienić m.in. Madame Alfred Carriere, Souvenir du Docteur Jamain czy Alberic Barbier.

Alberic Barbier - róża pnąca do cienia / Shutterstock

Idealną rośliną do cienia jest również hortensja pnąca. Na początku sezonu pokrywa się ona białymi kwiatami przypominającymi obłoki na zielonym tle wykonanymi z soczystych liści.

Hortensja pnąca - roślina do cienia / Shutterstock

Jakie krzewy do cienia?

Krzewami, które dobrze rosną w cieniu są: cis, hortensja, rododendron, azalia, ligustr, ostrokrzew, bukszpan, kamelia, skimia.

Krzewy do zacienionego ogrodu / Shutterstock

Jakie rośliny do cienia w domu?

W domu w donicach stojących w cieniu można z powodzeniem uprawiać skrzydłokwiat, paproć, fiołek afrykański, fiołek alpejski, zamiokulkas, wężownica, sansewieria.

Jakie rośliny do cienia w domu? / Shutterstock

Jakie rośliny do cienia na balkon?

W dużych donicach na cienistych balkonach dobrze sprawdzi się wspomniana już hortensja pnąca. Nie ma zbyt szybkiego wzrostu, dlatego nie zagłuszy balkonowej przestrzeni w pierwszych latach po posadzeniu. Stworzy natomiast przyjemny zielony kąt.

Poza tym w cieniu dobrze będą czuły się: bratek, niecierpek, fuksja i begonia.

Jakie rośliny zimozielone do cienia?

Zimozielone rośliny do cienia to np. :

  • ostrokrzew,
  • bukszpan,
  • trzmielina Fortune’a,
  • wiciokrzew,
  • bluszcz pospolity,
  • większość roślin iglastych,
  • żywotniki.
Zacienione miejsce w ogrodzie - bluszcz pospolity / Shutterstock

Jakie rośliny okrywowe do cienia?

Ogrodnicy zastanawiają się często, jakie rośliny wybrać do cienia pod drzewami. Najlepiej dobrać takie, które będą tworzyły spójny krajobraz właśnie z tymi drzewami. Jeśli są to drzewa typowo leśne, warto pójść w kierunku leśnego ogrodu. Można podpatrzeć, jakie gatunki roślin rosną wśród tego rodzaju drzew w naturze.

Ogród leśny - rośliny do cienia pod drzewami / Shutterstock

Często w ogrodach leśnych powstaje problem z trawą. Pokryta igliwiem spadającym z drzew czy bardzo zacieniona, porasta mchem i przestaje rosnąć. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem są rośliny okrywowe. Jakie rośliny okrywowe dobrze znoszą brak słońca? Najpopularniejszą rośliną tego typu jest bluszcz (Hedera helix). Ciekawym rozwiązaniem w ogrodzie leśnym będzie dywan z konwalii majowej, paproci czy runianki japońskiej.

Ciemne miejsce w ogrodzie - jakie rośliny? / Shutterstock

Jakie rośliny do cienia? Białe i limonkowe

W cieniu bardzo dobrze wyglądają odcienie bieli i limonki. Tak jasne kolory wprowadzają trochę światła do ciemnych zakątków ogrodu. Dodatkowo zapylaczom łatwiej jest w takich miejscach odnaleźć białe kwiaty niż inne barwy. Spójrzmy tylko na tę limonkowo-zieloną mieszankę funkii i paproci.

Rośliny do cienia w kolorze limonki / Shutterstock
Tawułka ożywi ciemne miejsce w ogrodzie białymi pióropuszami / Shutterstock