Dlaczego warto znać wiek psa?

Kiedy wiemy, ile lat ma pies łatwiej jest nam dostosować dietę, poziom aktywności fizycznej oraz opieki weterynaryjnej do jego aktualnych potrzeb. Młodsze psy, by prawidłowo rosnąć, potrzebują więcej energii i białka. W przypadku starszych psów istotne staje się zmniejszenie kaloryczności posiłków, przy jednoczesnym zwiększeniu zawartości składników korzystnie wpływających na kondycję serca oraz stawów. Systematyczne kontrole u weterynarza umożliwiają śledzenie stanu zdrowia psa oraz wczesne rozpoznawanie i zapobieganie chorobom związanym z wiekiem.

Jak liczyć wiek psa?

Reklama

Psy dojrzewają szybciej niż ludzie w pierwszych latach życia, a potem starzeją się wolniej. Biorąc pod uwagę wielkość psa, a co za tym idzie także tempo starzenia i dokonując prostych obliczeń, możemy przekonać się, ile ludzkich lat ma nasz pies.

Reklama

Do 6 miesiąca życia wszystkie psy mają około 10 ludzkich lat. W pierwszym roku życia jest to około 16 ludzkich lat, a w już w drugim roku życia 24 ludzkie lata. Dopiero powyżej trzeciego roku życia pojawiają się różnice w zależności od wielkości psa:

  • u małego psa po 3. roku życia, każdy kolejny rok to 5 ludzkich lat
  • u średniego psa – 6 ludzkich lat
  • u dużego psa – 7 ludzkich lat.

Jak oszacować wiek psa?

Oszacowanie wieku psa, szczególnie takiego, który został znaleziony lub adoptowany ze schroniska, może być wyzwaniem, ale istnieje kilka metod, które mogą pomóc określić jego wiek. Jednym z najbardziej wiarygodnych sposobów jest analiza zębów psa. U młodych psów zęby mleczne zaczynają pojawiać się w około 3-6 tygodniu życia, a trwałe zęby rozwijają się, gdy pies ma około 4-7 miesięcy. Pełny zestaw białych, ostrych zębów wskazuje, że pies jest młody, zazwyczaj poniżej 2 lat. Stopień zużycia i kamienia nazębnego może wskazywać na starszy wiek. Inne wskazówki obejmują obserwację stanu sierści (starsze psy mogą mieć bardziej szorstką i matową sierść z szarymi włosami wokół pyska i oczu) oraz ocenę ogólnego poziomu aktywności i elastyczności stawów. Należy też pamiętać, że najbardziej precyzyjnie wiek psa pomoże nam obliczyć weterynarz.

Reklama

Rasa psa a długość życia

Statystycznie, mniejsze rasy psów żyją dłużej niż większe. Osoby, które wybierają psa z myślą, że będzie im towarzyszył przez długie lata, decydują się na mniejsze pieski. Rasy psów, które żyją najdłużej to:

  • Chihuahua, Maltańczyk – nawet do 18 lat
  • Yorkshire terier, Jamnik, Jack Russell terier – do 16 lat
  • Szpic miniaturowy pomeranian – do 15 lat.

Istotne jest jednak, że nigdy nie przewidzimy, jak długo pies będzie żył, ponieważ jest to zależne od wielu czynników.