Problem wilgoci w budynku

Wilgotność to ilość pary wodnej w powietrzu. Przyczyną wilgoci jest parująca woda. Optymalna ilość pary wodnej w powietrzu jest korzystna dla naszego organizmu. Gdy w budynku powietrze jest zbyt suche, czyli jego wilgotność spada poniżej 40 proc., to ma to negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz kondycję. Do objawów zbyt małej wilgotności powietrza zaliczyć możemy np.: wysuszone spojówki czy drapanie w gardle.

Są jednak sytuacje zupełnie odwrotne, kiedy wilgotność powietrza w budynku jest za wysoka. O problemie wilgoci w budynku mówimy w sytuacji, kiedy wilgotność powietrza w pomieszczeniu przekracza 60 proc. Nadmiar wilgoci jest również niekorzystny dla naszego zdrowia i pogarsza nasze samopoczucie. Możemy mieć odczucie duszności. Ponadto podwyższona wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi pleśni oraz innych grzybów, które z kolei mogą wywoływać poważne problemy zdrowotne. Dlatego też ważne, aby wilgotność w powietrzu była optymalna, czyli ani za niska, ani za wysoka.

Reklama

Jakie są skutki zbyt dużej wilgotności powietrza w budynku?

Reklama

Wilgoć jest sprzymierzeńcem pleśni i grzybów. Pleśń pojawia się w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza przekracza 60 proc. Sprzyjająca temperatura do rozwoju pleśni to między 20 a 30 stopni Celsjusza. Aczkolwiek niższa temperatura nie jest zabezpieczeniem przed jej pojawieniem się. Pleśń powoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu ”stęchlizny”.

Jednak to nie jedyny problem. Grzyby pleśniowe mają negatywny wpływ na układ nerwowy, układ oddechowy oraz skórę. Osoby, które mieszkają w zawilgoconych pomieszczeniach, mogą się skarżyć na m.in.: poczucie ogólnego zmęczenia, podrażnienie oczu, drętwienie rąk i nóg, problemy neurologiczne, takie jak zachwiania równowagi czy też bóle głowy, problemy ze strony układu pokarmowego: głównie bóle żołądka oraz jelit, choroby skóry takie jak np.: grzybica paznokci czy też choroby górnych dróg oddechowych i całego układu oddechowego.

Dlaczego pleśń działa tak negatywnie na nasze zdrowie? Otóż wytwarza ona mikrotoksyny. Mikrotoksyny są truciznami organicznymi wytwarzanymi przez pleśń oraz niektóre inne gatunki grzybów. Mikrotoksyny dzielą się na wiele grup, z których kilka podstawowych to:

  • neurotoksyny czyli toksyny odpowiedzialne za uszkodzenia centralnego układu nerwowego;
  • pulmotoksyny czyli toksyny odpowiedzialne za degradację płuc;
  • kardiotoksyny czyli toksyny organiczne odpowiedzialne za choroby serca;
  • dermatoksyny, czyli te, które odpowiadają za choroby skóry oraz błon śluzowych;
  • hepatotoksyny powodujące degradację wątroby czy też
  • nefrolotoksyny powodujące degradację nerek.

Wilgoć sprzyja również zwiększeniu się populacji roztoczy i nasilaniu tym samym objawów alergicznych u osób, które są wrażliwe. Nadmierna wilgoć w domu to również ryzyko uszkodzeń konstrukcyjnych. Długotrwała ekspozycja na wilgoć może powodować gnicie drewna, korozję elementów metalowych, pękanie farb i tapet a nawet poważne uszkodzenia konstrukcji budynku. Wilgoć może zmniejszać również skuteczność izolacji termicznej, co skutkuje podwyższeniem kosztów ogrzewania. Nadmierna wilgoć powoduje także korozję oraz zwarcia w urządzeniach elektronicznych.

Pochłaniacze wilgoci w domu. Co pochłania wilgoć?

Jak pozbyć się nadmiernej wilgoci w domu? Jest na to kilka sposobów:

  • Elektryczne odwilżacze powietrza - są to dość duże urządzenia używane do zmniejszania oraz kontroli poziomu wilgoci w pomieszczeniach. Ich zadaniem jest usunięcie nadmiaru wilgoci w powietrzu.
  • Pochłaniacze wilgoci z żelu krzemionkowego - to jedna z najbardziej ekonomicznych i najprostszych metod kontrolowania wilgotności w mniejszych przestrzeniach. Żel krzemionkowy, czyli dioksyd krzemu, to porowaty materiał, który skutecznie absorbuje wilgoć z powietrza. Stosować można go w szufladach, szafach, małych pomieszczeniach, pojazdach oraz innych miejscach, gdzie użycie elektrycznych odwilżaczy jest niepraktyczne albo niewygodne. Pochłaniacze z żelu krzemionkowego występują najczęściej w formie małych saszetek. Które można umieścić w różnych miejscach lub też w specjalnych pojemnikach.
  • Naturalne metody usuwania nadmiaru wilgoci - do tych metod zaliczamy przede wszystkim regularne wietrzenie pomieszczeń i ich odpowiednie ogrzewanie. Utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci powietrza w pomieszczeniach będą sprzyjać również niektóre rośliny, które absorbują wilgoć, takie jak paprocie, skrzydłokwiat czy zielistka.