Werbena jest doceniana przede wszystkim ze względu na walory dekoracyjne. Idealnie nadaje się do rabat i donic balkonowych. Werbena zwisająca z donic dodaje im jeszcze większego uroku. Kwiaty werbeny mogą mieć kolor biały, jasnoróżowy lub liliowy. Jak uprawiać werbenę?

Reklama

Gdzie uprawiać werbenę? Na balkonie czy w ogrodzie?

Werbenę można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na balkonie. W zależności od odmian, jedne (niższe) bardziej wskazane są na balkon, a drugie (wyższe) do ogrodu. Wymagania uprawowe w ogrodzie i w donicach są zbliżone.

Czy werbena jest wieloletnia?

Dużo osób zastanawia się, czy werbena jest rośliną wieloletnią i czy można mieć ją w ogrodzie lub na balkonie przez kilka sezonów. Niestety, werbeny rosnące w Polsce w przeważającej części są roślinami jednorocznymi. W innych, cieplejszych klimatach mogą być roślinami wielorocznymi. W naszym kraju jednak trudno jest im przezimować.

Jak uprawiać werbenę? Podłoże

Reklama

Do uprawy werbeny najlepiej nadaje się żyzna, dobrze przepuszczalna, przewiewna gleba o odczynie w granicach 6.0-8.0 pH. Najważniejszym czynnikiem gleby jest jednak jej przepuszczalność. Jeśli mamy ziemię zbitą lub gliniastą należy zastosować drenaż. Jak można się domyślić, ze względu na swoją jałowość do uprawy werbeny nie nadają się gleby piaszczyste.

Uprawa – stanowisko. Jakie warunki lubi werbena?

Werbena wymaga słonecznego stanowiska. Optymalne dla wzrostu rośliny są więc stanowiska południowe lub zachodnie, które zapewniają ok. 8-10 godzin słońca codziennie. Werbena, dzięki mocnej łodydze, jest odporna na działanie wiatru.