Kret nie jest dla człowieka groźny, jednak jego zachowanie potrafi wyprowadzić z równowagi. Jeżeli ten mały i niepozorny zwierzak, który nocą żeruje pod ziemią, właśnie podkopał twój ogród, czas się z nim rozprawić. Podpowiadamy, jakie metody są skuteczne.

Reklama

Sprawdzona metoda na kreta: Zamontuj siatkę

Jeżeli co roku kret niszczy twój trawnik, jedną ze sprawdzonych metod będzie zamontowanie poziomej i pionowej siatki na krety (z tworzywa sztucznego), która działa jak zapora i nie pozwala szkodnikowi wedrzeć się do twojego ogrodu.

Reklama

Najlepiej zamontować ją wtedy, gdy zakładasz ogród lub na wiosnę, aby trawa mogła odrosnąć. Można też zedrzeć wierzchnią darń i pod nią zamontować przeszkodę dla kreta. Siatka uniemożliwi szkodnikowi stworzenie kretowiska.

Popraw drenaż trawnika, by kret nie miał co jeść

Aby uniknąć wizyt nieproszonego gościa, pomyśl o poprawieniu drenażu trawnika. Krety zazwyczaj żerują tam, gdzie jest wilgotna gleba, w której mogą znaleźć pożywienie w postaci owadów. Zastosuj też odpowiednie metody kształtowania krajobrazu, aby zapobiec po deszczu tworzeniu się kałuż, co osuszy teren, a tym samym sprawi, że będzie w nim mniej larw czy innych insektów, którymi żywi się szkodnik.

Przegoń kreta za pomocą hałasu albo złap go w pułapkę

Kret nie lubi hałasu, dlatego spróbuj wypłoszyć go drażniącymi dla niego dźwiękami. Najprostszą metodą będzie wbicie w kretowisko palika, na którym można umieścić aluminiową puszkę lub kuranta wiatrowego. Alternatywą są profesjonalne odstraszacze na krety, które kupisz np. w sklepie ogrodniczym. Urządzenia emitują dźwięki i dodatkowo wibrują, gdy wbije się je w kretowisko. Niektóre modele mają nawet wbudowaną baterię solarną. Możesz także spróbować złapać szkodnika w specjalną pułapkę w formie rurki z zapadkami.

Najprostszą metodą na kreta będzie wbicie w kretowisko palika, na którym można umieścić aluminiową puszkę lub kuranta wiatrowego / ShutterStock
Reklama

Jakich zapachów nie lubi kret?

Kolejnym sposobem na pozbycie się kreta z ogrodu jest namoczenie szmatki w benzynie i wetknięcie jej w kretowisko, które pełni funkcję komina napowietrzającego krecie korytarze pod ziemią. Te małe szkodniki są prawie ślepe, ale mają wyjątkowo wyostrzony węch i zmysł dotyku. Gdy kret poczuje nieprzyjemny zapach, poszuka sobie innego miejsca i opuści twoją posesję.

Podobnie może zadziałać włożenie do kopca psiego futra, zwierzęcych odchodów albo popsutej ryby. Spróbuj też posadzić w ogrodzie aksamitki albo czosnek. Rośliny – wydzielające silne zapachy – powinny odstraszyć szkodnika.

Wytęp kreta chemicznymi trutkami i repelentami

Gdy powyższe sposoby zawiodą, pozostają środki chemiczne – trutka na krety albo karbid, który po włożeniu do kopca i zalania wodą wydziela acetylen, którego zapach wygoni kreta spod ziemi. Innym patentem jest użycie środka odstraszającego w płynie wydzielającego aromaty czosnku, geraniolu i mięty pieprzowej, których krety nie znoszą.