Do dobrej nocy trzeba się przygotować: 10 sposobów na to, by spać jak dziecko
1 Idealna temperatura w sypialni to 18-19 stopni. Warto wywietrzyć pomieszczenie na wieczór. Dodatkowo porcja tlenu wspomoże łagodny sen.
Shutterstock
2 Dobrze byłoby skonsumować kolację 2-3 godziny przed snem. Wieczorem unikajmy zbyt dużej ilości cukrów i węglowodanów. Organizm przerabia w nocy spożyte w nadmiarze węglowodany na tłuszcze, a cukier powoduje fermentację w jelitach, wzdęcia i wiatry. Przed snem zjedzmy zatem lekką zupę, chude mięso czy duszone jarzyny.
Shutterstock
3 Pozycja snu ma ogromny wpływ na chrapanie, pojawianie się zgagi czy problemów z trawieniem. Najlepszą, choć nie najwygodniejszą, jest spanie na plecach. Pozycja na lewym boku niesie ze sobą wiele pozytywów. Ułatwia m.in. drenaż limfatyczny, serce pompuje lepiej krew. Nawet trawienie przychodzi nam wówczas dużo łatwiej.
Shutterstock
4 Ciężko odrzucić miękką poduszkę spod zmęczonej głowy, ale niestety lepiej byłoby się do tego przyzwyczaić. Komu jednak trudno to zrobić, może wybrać niskie poduszki, wspierające kark. Pozwala to na uzyskanie prostej pozycji kręgosłupa podczas leżenia. Zbyt wiele poduszek utrudnia oddychanie, co może doprowadzić do niedotlenienia.
Shutterstock
5 Jest to technika oddechowa, która dotleni lewą półkulę mózgu. Kiedy położymy już się do łóżka, ułóżmy się na prawym boku i zatkajmy palcem prawą dziurkę nosa. Wykonując wdechy i wydechy przez lewą dziurkę, nasza lewa półkula zostanie przefiltrowana, co wpłynie na uspokojenie i pozwoli szybko zasnąć.
Shutterstock
6 Dopasowanie materaca jest istotne zarówno dla naszego kręgosłupa, jak i snu. Osoby cięższe powinny wybrać materac grubszy. Osoby, które cierpią z powodu wad kręgosłupa powinny zaopatrzyć się w materac dopasowujący się do ich sylwetki (kieszeniowy, lateksowy, termoelastyczny).
Shutterstock
7 Sypialnia powinna emanować spokojem. Nadmiar elektroniki powoduje niekorzystną jonizację powietrza. Dlatego wynieś z pokoju niepotrzebny sprzęt RTV kojarzący ci się z pracą, jak i stosy papierów czy niepoukładanych rzeczy, którymi musimy się w końcu zająć.
Shutterstock
8 Światło utrudnia zasypianie, więc warto zainwestować w małe lampki nocne, które wprowadzą nas w senny nastrój. Warto pokusić się o jasne kolory ścian – ciepłe beże, jasny pomarańcz czy standardową biel. Ciemniejsze barwy mogą wzbudzać w nas poczucie agresji, niepokoju i lęku.
Shutterstock
9 Co najmniej godzinę przed snem warto wybrać się na mały spacer lub jogging. Pamiętajmy jednak, żeby się nie spocić. Lekki ruch z odprężeniem mięśni pozwoli na łagodniejsze zapadnięcie w sen.
Shutterstock