Gdy się robi zimno, łatwo o pękanie warg i podrażnienia wokół ust, dlatego warto wzmocnić skórę już teraz. Możesz skorzystać, ze sposobu Margot Robbie albo wypróbować inne metody. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że problem się pojawi, gdy zrobi się jeszcze chłodniej. Podpowiadamy też, jak sobie radzić, gdy podrażnienia pojawią np. podczas przeziębienia.

Reklama

Margot Robbie nie używa balsamów do ust. Uważa, że wysuszają jej wargi. Zamiast tego stosuje maść z apteki - Bepanthen. Maść używa się na podrażnioną skórę np. wokół sutków matek karmiących albo na pupy niemowlaków, ale można ją też zastosować na usta. Zawiera nawilżającą lanolinę, natłuszczającą glicerynę i regenerujący olejek migdałowy. Oczywiście najlepiej posmarować grubą warstwą usta na noc i iść spać. Taką maseczkę możesz robić nawet codziennie, a najmniej 2 razy w tygodniu. Jeśli chcesz używać maści jak balsamu i wychodzisz na zewnątrz, pamiętaj, by usta posmarować 20 minut przed wyjściem i usunąć nadmiar maści z ust. Możesz wykorzystać też mniej oryginalne, ale skuteczne, zabiegi pielęgnacyjne.

Codziennie zabiegi pielęgnacyjne

Rano i wieczorem sięgnij po delikatny płyn oczyszczająco-nawilżający i krem ochronno-łagodzący.

Reklama
  • Myj usta i okolice ust płynem do twarzy, który przywróci prawidłowe pH skórze. Powinien zawierać składnik działający kojąco, nawilżająco i ujędrniająco jak np. woda różana.
  • Na skórę wokół ust i usta nakładaj krem zawierający skwalan i masło shea. Skwalan i masło shea nawilżą, zmiękczą, a zarazem natłuszczą skórę.
  • Jeśli wolisz domowe kosmetyki użyj mikstury na bazie łagodzącego aloesu i natłuszczającego oleju kokosowego. Po pół łyżeczki soku wyciśniętego z kawałka aloesu lub gotowego żelu utrzyj z pół łyżeczki oleju kokosowego. Mazidło wsmaruj w usta i ich okolice. Zostaw do wchłonięcia. Nadmiar delikatnie usuń wacikiem.
  • Kiedy wychodzisz na dwór oraz dodatkowo 2-3 razy dziennie smaruj usta balsamem.

Raz w tygodniu

Raz w tygodniu zrób peeling i maseczkę do ust. Usunie on stary naskórek (i bakterie wraz z nim!).

  • Plasterek banana (grubości ok. 1-2 cm) rozgnieć na pastę. Utrzyj razem z pół łyżeczki drobnoziarnistego cukru do wypieków i szczyptą cynamonu. Zwilż usta i ich okolice. Peelingiem masuj wilgotne miejsca, aż do rozpuszczenia cukru. Zmyj letnią wodą.
  • Po peelingu nałóż kojącą maseczkę. Pół łyżki twarogu ugnieć na pastę z pół łyżeczki jogurtu lub śmietany. Nałóż na usta i okolice na 20 minut. Po upływie tego czasu zmyj letnią wodą.

Gdy mamy podrażnienia

W sezonie "grypy i przeziębień" łatwo o podrażnienia wokół ust. Gdy chorujemy, skóra się bardziej poci więc jest silniej narażona na przesuszenie. Warto wzmocnić skórę ust i ich okolice, by zapobiec podrażnieniom, a także by usta wyglądały kusząco.

  • Gdy jesteś przeziębiona i masz podrażnienia lub po prostu bardzo spękane wargi 2-3 razy dziennie myj usta i ich okolice żelem do skóry wrażliwej. Żel powinien zawierać składniki regenerujące, nawilżające i łagodzące jak olej makadamie i algi morskie. Po umyciu delikatnie osusz usta ręcznikiem papierowym. Nie używaj zwykłego ręcznika do twarzy. Mimo wycierania nim oczyszczonej twarzy, mogą być na nim bakterie, a w wilgotnej tkaninie namnażają się one bardzo szybko. Gdy masz zajady lub popękaną skórę jest ona szczególnie podatna na patogeny, które mogą zaostrzać stan zapalny.
  • Następnie posmaruj okolice ust i usta olejem z amarantusa lub woskiem pszczelim. Możesz też użyć balsamu do ust, który je zawiera. Olej z amarantusa i wosk pszczeli zawierają substancje regenerujące i łagodzą podrażnienia.

Tak długo, jak mamy podrażnienia, nie robimy peelingu. Stosujemy samą maseczkę łagodząco-nawilżającą.

  • Mały kawałek ogórka (ok. 2 cm) obieramy ze skórki, a miąższ ścieramy. Starty miąższ mieszamy z łyżeczką miodu i płynem z kapsułki witaminy E. Nakładamy na skórę. Zmywamy po 20 minutach letnią wodą. Delikatnie oklepując, osuszamy usta i okolice ręcznikiem papierowym.Co na zajady?

Podczas przeziębienia wirusy czy bakterie w naszym organizmie sprzyjają powstawania zajadów. Bolesne nadżerki w kącikach ust pojawiają się także, gdy mamy osłabiony system odpornościowy np. właśnie na jesieni. Ciężko się ich pozbyć dlatego podajemy kilka sposobów. Przetestuj je i sprawdź, na który twoja skóra reaguje najlepiej. Pamiętaj, by nie jeść kwaśnych pokarmów, gdy masz problem z zajadami, bo go pogłębiają.

  • Spróbuj jak podziała kremowa pasta. Wymieszaj pół łyżeczki natłuszczającego kremu do twarzy z rozkruszoną witaminą B12, ½ łyżeczki oleju spożywczego lub soku z żyworódki. Pastą smaruj zajady 3-4 razy dziennie lub częściej. Pastę trzymaj w lodówce.
  • Wypróbuj też pastę drożdżową. Pół łyżeczki drożdży rozkrusz w odrobinie ciepłego mleka. Dodaj pół łyżeczki oliwy i kropelkę kosmetycznego olejku lawendowego.