Choroby serca i układu krążenia to największe zagrożenie dla zdrowia i życia w naszym kraju. Co roku z ich powodu umiera blisko 170 tysięcy osób.
To przerażające statystyki. Tym bardziej że chorobom serca i naczyń można skutecznie i w prosty sposób zapobiegać. Coroczna akcja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego "Pamiętaj o sercu" ma na celu nauczenie nas zdrowych nawyków, które ochronią serce oraz tętnice i pozwolą cieszyć się dobrym zdrowiem do późnej starości.

Oto, co radzą lekarze biorący udział w akcji "Pamiętaj o sercu":

Zmień dietę
- Jedz 1/2 kilograma owoców i warzyw dziennie. Dostarczają błonnika, witamin i antyoksydantów, które chronią komórki
- Ogranicz sól. Zwiększa ryzyko nadciśnienia
- Unikaj słodyczy, słodzonych napojów i tłuszczów zwierzęcych (smalcu, tłustych mięs) - sprzyjają otyłości i problemom z układem krążenia
- Do sałatek i innych potraw używaj oliwy z oliwek - zawiera kwas oleinowy, zmniejszający poziom złego cholesterolu we krwi, oraz przeciwutleniacze, spowalniające proces starzenia
- Przynajmniej 2 razy w tygodniu jedz tłuste, morskie ryby, takie jak łosoś, tuńczyk, śledzie oraz owoce morza - zawierają zdrowe tłuszcze, które przeciwdziałają zaburzeniom rytmu serca i zmniejszają ryzyko zawału i nagłej śmierci.

Zadbaj o prawidłową wagę ciała
Osoby z nadwagą, a szczególnie te z otyłością brzuszną, są szczególnie narażone na ryzyko pojawienia się chorób serca i układu krwionośnego.
Obwód pasa mężczyzn nie powinien przekraczać 94 cm, a kobiet 80 cm.
Ale jeśli będziesz się odchudzać, nie powinno się chudnąć więcej niż 1 - 1,5 kg tygodniowo. Szybsze chudnięcie obciąża serce.

Gimnastykuj się regularnie
Ćwicz przynajmniej 4 razy w tygodniu po 30 minut. Nie muszą to być męczące ćwiczenia na siłowni ani żadne skomplikowane zajęcia fitness. Wystarczy, jak będziesz spacerować, chodzić po schodach, uprawiać ogólnorozwojową gimnastykę (kilka brzuszków, kilka wymachów, podskoków) lub jeździć na rowerze.

Rzuć palenie
Substancje zawarte w dymie tytoniowym obniżają stężenie dobrego cholesterolu oraz podnoszą ciśnienie tętnicze krwi, przyczyniając się do powstawania miażdżycy oraz zwiększenia ryzyka zawału i udaru serca.
Palenie ponadto zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc oraz inne nowotwory.

Uwaga! Bierne wdychanie dymu papierosowego ma równie zgubne działanie na twój organizm jak palenie.

Sprawdzaj ciśnienie krwi
Prawie 1/3 dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze, czyli ciśnienie krwi równe lub wyższe niż 140/90 mm Hg. Nieleczone powoduje uszkodzenie ścianek naczyń krwionośnych, a tym samym osłabienie serca. Dlatego przynajmniej dwa razy do roku mierz ciśnienie krwi, a w razie zbyt wysokiego poziomu koniecznie idź do lekarza - przepisze obniżające ciśnienie krwi leki oraz zaleci stosowanie odpowiedniej diety.

Zdrowa dieta i ćwiczenia
Więcej warzyw zamiast tłustych mięs, parę razy w tygodniu solidna porcja ruchu - to najlepszy sposób na dobrą