W ostatnich latach przeprowadzono szereg badań (1) dotyczących kofeiny i jej wpływu na zdrowie (m.in. badania Światowej Organizacji Zdrowia). Niektóre wyniki wykazały, że picie kawy ma wiele pozytywnych skutków: może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka, wydłużać długość życia oraz dostarczać organizmowi antyoksydantów. Ryzyko śmierci wśród osób regularnie pijących kawę jest o 10% niższe niż w przypadku tych niepijących, dodatkowo osoby należące do pierwszej grupy mają lepsze ciśnienie krwi. Ostatnie publikacje naukowe (2) wykazały ponadto, że kofeina, a także plewy kawy i ich ekstrakty dzięki ich właściwościom, są coraz częściej wykorzystywane do produkcji kosmetyków.

Reklama

Kawa spożywana z umiarem jest dobra dla zdrowia, ale miłośnicy tego napoju mają jeszcze więcej powodów do zadowolenia – kawa wpływa bowiem korzystnie także na skórę. Jak to możliwe?

• Jest bogatym źródłem antyoksydantów. Wolne rodniki szkodzą zdrowiu i urodzie uszkadzając skórę. Jednakże, przeciwutleniacze z kawy chronią ją i wzmacniają jej naturalną ochronę. Badania wykazały, że ekstrakty z ziaren kawy oszczędzają energię komórek skóry.

• Chroni przed silnymi promieniami słonecznymi: promienie UVB są szkodliwe i prowadzą do skomplikowanych i zagrażających życiu chorób skóry. Kofeina może chronić ją przed czynnikami rakotwórczymi promieni ultrafioletowych.

• Sprawia, że skóra staje się gładka i promienna. Ze względu na swoje właściwości, kawa odgrywa kluczową rolę w zwiększonej produkcji kolagenu, co prowadzi do większej elastyczności skóry.

• Poprawia krążenie. Wspomaganie krążenia krwi sprawia, że skóra staje się zdrowsza i wzmocniona, skutecznie zmniejszają się też jej obrzmienia. Można się ich pozbyć także przykładając kawowe kostki z lodu.

Reklama

Oprócz picia, kawę można wykorzystywać do poprawy wyglądu skóry i włosów. Poniżej kilka wskazówek typu “zrób to sam”:

• Kawa jako peeling oraz środek na opuchnięte oczy

Dzięki wysokim właściwościom przeciwutleniającym, kawa poprawia krążenie, a także zmniejsza obrzmienia i opuchliznę. Pomaga obkurczać naczynia krwionośne i zmniejsza opuchliznę oczu. Po zaparzeniu kawy, nie wyrzucaj fusów, lecz odczekaj, aż ostygną. Nanieś je pod oczy i okolice powiek na kilka minut, a następnie opłucz twarz zimną wodą.

• Kawa jako peeling na skórę głowy

Pół filiżanki mielonej kawy wcieraj przez dwie minuty w skórę głowy. Następnie umyj włosy szamponem i odżywką, których zazwyczaj używasz. Taki peeling pozwoli pozbyć się pozostałości po kosmetykach i usunąć nadmiar martwego naskórka.

• Kawa jako peeling do twarzy

Wypróbuj naturalnego peelingu, mieszając kawę mieloną, brązowy cukier oraz oliwę. Wymieszane dokładnie składniki, rozmasuj na twarzy okrężnymi ruchami. W ten sposób pozbędziesz się martwego naskórka.

1) ISIC, 2018 – www.coffeeandhealth.org

2) MDPI: kawowe plewy. Przegląd potencjalnych zastosowań kosmetycznych, grudzień 2018 r. http://www.mdpi.com/2079-9284/5/1/5; Kawa dla pielęgnacji skóry, autorzy: Koo SW, Hirakawa S, Fujii S, Kawasumi M, Nghiem P.; Ochrona przed fotouszkodzeniem poprzez miejscowe podanie kofeiny po naświetlaniu ultrafioletowym, J Dermatol, maj 2007; 156(5):957-64

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla ekspertów marki Lavazza.