Kręcone, falowane czy proste jak druty? Bez znaczenia, każde z nich potrzebują odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Według danych Państwowego Zakładu Higieny, 40% Polaków codziennie myje głowę. Większość osób z tej grupy także codziennie suszy swoje włosy. Nie mamy czasu na to, by czekać aż włosy wyschną samoistnie. Nie jest mitem, że gorące powietrze suszarki wysusza nasze włosy, a jej codzienne stosowanie może przynieść trwałe szkody dla naszych włosów. Najwyższa temperatura dostępna w suszarce może sięgać nawet 90oC. Czym skutkuje codzienne traktowanie włosów takim strumieniem? Woda zmienia stan skupienia i paruje. Nie mogąc znaleźć ujścia, otwiera łuskę włosa. Włosy stają się przez to napuszone i łamliwe. Dodatkowo, niszczymy zawartą we włosach kreatynę, która jest ich podstawowym budulcem.

Reklama

Czy oznacza to, że musimy zrezygnować z suszenia? Oczywiście, że nie! Suszarka może być naszym przyjacielem w walce o zdrowe i lśniące włosy. Wystarczy wybrać dobry model i używać jej z głową.

JAK SUSZYĆ WŁOSY, BY IM NIE SZKODZIĆ?

Nie trzeć i nie czesać

Mokre włosy są narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych – słońca, wiatru, czy temperatury. Tak ważne jest, by nie trzeć ich po umyciu, tylko delikatnie owinąć w bawełniany ręcznik i odcisnąć nadmiar wody. Nie powinniśmy także czesać włosów przed podsuszeniem, są poplątane i łatwo je uszkodzić mocniejszym szarpnięciem. Jeśli już nie możesz się obejść bez rozczesania pukli, użyj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub specjalnej szczotki np. Tangle Teezer, która nie szarpie włosów.

Zabezpieczyć preparatem termoochronnym

Aby dodatkowo zabezpieczyć włosy, szczególnie końcówki i wierzchnią warstwę, które w pierwszej kolejności ulegają zniszczeniom, warto sięgnąć po specjalne preparaty o właściwościach termoochronnych. Może to być mleczko, serum lub lotion w sprayu. Czego szukać w składzie? Specjalnych cukrów np. ksylozy, które topią się i chronią włos, silikonów i tłuszczy. Uwaga, w niektórych kosmetykach z wyższej półki można znaleźć także tłuszcze odzwierzęce. Mają dobroczynny wpływ na włosy, oprócz ochrony także je odżywiają, jednak nie wszyscy z racji swoich przekonań, świadomie wybiorą takie kosmetyki. Kosmetyki termoochronne nie zabezpieczają naszych włosów w 100%.

Suszyć delikatnym nawiewem, ciepłym lub chłodnym

Kiedy mamy do dyspozycji suszarkę z 3-stopniami nawiewu wielce prawdopodobne, że pierwszy i drugi stopień będzie odpowiedni dla włosów. Nawiew zimny nie powinien przekraczać 30oC, a nawiew ciepły 60oC. O trzecim stopniu możemy zapomnieć, kiedy marzymy o zdrowych i lśniących włosach. Jak sprawdzić czy temperatura powietrza nie jest za wysoka? Skierujmy strumień powietrza na swoją szyję, jeśli możemy wytrzymać dłuższą chwilę bez uczucia pieczenia oznacza to, że nawiew jest odpowiedni. Niższa temperatura nie oznacza, że możemy codziennie używać suszarki z nawiewem mocnym niczym tajfun. Jak wspominaliśmy powyżej, mokre włosy są narażone na uszkodzenia mechaniczne, a uderzające o siebie włosy mogę niszczyć się nawzajem.

Daleko od głowy i w jedną stronę

Bezpieczna odległość suszarki od głowy to minimum 30 cm. Im bliżej, tym mocniejsze i cieplejsze powietrze uderzy w nasze włosy. Suszmy włosy w jednym kierunku, najlepiej tak, jak rośnie włos, od nasady po końcówkę włosa. Dzięki temu domkniemy łuski i nie będziemy plątać włosów. Ważne jest też, by nie przytrzymywać nawiewu na jednej partii włosów, tylko cały czas go przesuwać. Nie przegrzejemy żadnej partii i nie poparzymy skóry.

Nie modelować na mokro

Pewnie niejedna z pań była pod wrażeniem tego, jak fryzjer modeluje naszą fryzurę, unosi włosy u nasady, kręci loki, czy prostuje je za pomocą szczotki i suszarki. Czy zauważyłyście, że zawsze robił to po podsuszeniu? Co się stanie, gdy zaczniemy naśladować swojego fryzjera za wcześnie? Poplączemy włosy, połamiemy je i z pewnością wypadnie ich więcej niż zwykle, nie uzyskamy także oczekiwanego efektu. Modelowanie szczotką wymaga wprawy, ale warto trenować, bo dzięki temu możemy uniknąć tradycyjnego prostowania i lokowania w wysokich temperaturach.

CO DOBREGO MOŻE ZROBIĆ DLA NAS SUSZARKA?

Suszarka nie jest złem koniecznym. Stosując się do powyższych rad, możemy zachować zdrowy wygląd włosów, a do tych poniższych - także m.in. ułożyć lub wygładzić fryzurę.

Reklama

Domknąć łuski

Włos jest zbudowany koncentrycznie, posiada rdzeń otoczony barwną korą, a ta naskórkiem, który w dużym powiększeniu wygląda jak rybia łuska. Zewnętrzna warstwa, tak samo jak w przypadku skóry, cierpi najbardziej w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji. Otworzona łuska tworzy na naszej głowie tzw. „siano”, włosy są napuszone, sprawiają wrażenie wysuszonych, plączą się i są matowe. Suszenie zgodnie z kierunkiem rośnięcia włosów domyka łuski, a wykończenie suszenia zimnym nawiewem jeszcze wzmaga ten proces. Dzięki temu włosy są lśniące i gładkie. I to be użycia prostownicy.

Suszarki wyposażone w funkcję jonizacji posiadają generator jonów ujemnych. Te uderzają w dodatnio naładowane włosy i neutralizują ładunek. Aby uruchomić taką funkcję w suszarce wystarczy włączyć odpowiedni przycisk. Warto dodać, że dodatnie jony, które wytwarzają się na naszych włosach podczas tradycyjnego suszenia, oprócz nieatrakcyjnego efektu wizualnego powodują także otwieranie się łusek. Dlatego włosy po zabiegu jonizacji są nie tylko dociążone, ale też nabłyszczone.

Wystylizować fryzurę

Tylko nieliczne kobiety powiedzą, że nie chcą by ich włosy były bardziej uniesione u nasady. Cała reszta marzy, by ich fryzura wyglądała świeżo i profesjonalnie. Niestety, przyklapnięte włosy nie dają oczekiwanego efektu. Aby szybko i skutecznie unieść włosy u nasady, wystarczy duża, okrągła szczotka i ciepły, niezbyt mocny nawiew powietrza. Gdy włosy są już niemal wysuszone, można zacząć stylizację. Jeśli chcemy zakręcić naturalne fale i loki, wybierzmy szczotkę o mniejszej średnicy, kiedy wyprostować- płaskiej. Posiadaczki pięknych loków podkreślą skręt, gdy do suszenia użyją dyfuzora.

Poprawić skuteczność innych zabiegów

Suszarki bywają niezastąpione podczas zabiegów na włosy. Ciepłe powietrze intensyfikuje działanie masek, odżywek i kuracji. Jak podkręcić działanie kosmetyku? Zaaplikować maskę lub inny produkt na wilgotne włosy, nałożyć foliowy czepek i podgrzać suszarką. Gdy włosy są już ciepłe owinąć ręcznikiem i utrzymywać ciepło. To świetne rozwiązanie dla bardzo zniszczonych włosów, które potrzebują więcej składników odżywczych. Dzięki temu możemy krócej potrzymać maskę na włosach, bez utraty właściwości.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla ekspertów z Agito.pl.