Nie zawsze wynik braku higieny

Reklama

Wydzielanie potu jest zjawiskiem fizjologicznym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego ustroju. Organizm ludzki, wyczuwając rosnącą temperaturę, próbuje się przed nią bronić, schładzając powierzchnię skóry. W tym celu produkuje pot. Bywa jednak, że wystarczy nawet nadmiar emocji, by produkcja potu radykalnie się zwiększyła.

Co istotne, wbrew powszechnym opiniom, pot jest bezwonny. Dopiero w momencie, gdy z powodu braku odpowiedniej higieny rozmnożą się bakterie i osadzą tłuszcze, zapach potu staje się nieprzyjemny. Nie zawsze jednak, nadmierne wydzielania potu jest efektem braku higieny. Dolegliwość ta doczekała się miana choroby - to nadpotliwość, która wedle szacunków dotyczy około 1 proc. populacji.

Botoks – pogromca potu

Czy istnieje środek umożliwiający walkę z nadmiernym wydzielaniem potu, gdy zwykłe kosmetyki i przestrzeganie zasad higieny osobistej zawodzą? – Tak, to toksyna botulinowa, czyli popularny botoks, kojarzony dotąd głównie z zabiegami odmładzającymi i walką ze zmarszczkami – tłumaczy Katarzyna Łukasik-Fąferko, lekarz Dentim Body Care w Katowicach i dodaje: - Preparat posiada własności blokujące wydzielanie substancji chemicznych w układzie nerwowym, odpowiedzialnym za pracę gruczołów potowych. Wstrzyknięcie botoksu do ciała powoduje, więc zablokowanie gruczołów potowych, a w efekcie znaczne zmniejszenie pocenia się.

Jak wygląda zabieg?

Podanie toksyny botulinowej jest prostym i bezpiecznym zabiegiem, który powinien być poprzedzony precyzyjną oceną intensywności wydzielania potu w leczonej okolicy. Takiej oceny dokonuje specjalista w gabinecie. Należy również pamiętać, aby bezpośrednio przed zabiegiem unikać wysiłku fizycznego i sauny.

- Przed zabiegiem z użyciem botoksu w pierwszej kolejności sprawdza się, w jakim miejscu aktywność gruczołów potowych jest największa, a następnie na tym obszarze wykonuje zabieg. Botoks wstrzykuje się bardzo cienką igłą w kilkanaście miejsc oddalonych od siebie zaledwie o centymetr – tłumaczy lekarz Dentim Body Care.

Taki bezbolesny zabieg (używa się do niego specjalnego znieczulenia), trwa około 30 minut. Właściwe efekty widoczne są zazwyczaj po tygodniu i utrzymują się około 6 miesięcy. Cena zabiegu uzależniona jest od ilości użytych jednostek preparatu, zazwyczaj jednak waha się w przedziale 1400-2000 złotych.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!