Oczyszczanie czas zacząć! Wystarczy 14 dni diety warzywno-owocowej, by oczyścić organizm z toksyn, poprawić samopoczucie i zyskać nowe siły witalne. Tę kolorową i smaczną dietę można stosować nawet kilka razy w roku. Wiosna to najlepszy moment, żeby ciężkie dania i niezdrowe przekąski, zamienić na świeże warzywa i owoce.

Reklama

- Jeśli oczyścimy organizm i nauczymy się kilku zasad zdrowego stylu życia, przez cały rok będziemy cieszyć się piękną figurą – mówi lek. Agnieszka Lemańczyk z Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn.

Co jeść i pić?

Zacznijmy od żywieniowych zakazów. Fast foody, napoje gazowane czy słodycze, tak jak w przypadku większości diet, są kategorycznie zabronione! Powodują uczucie ciężkości, a nawet wzdęcia. To wszystko świadczy o nadmiarze toksyn w Twoim organizmie.

Dieta warzywno-owocowa składa się z produktów, które są bogate w naturalne przeciwutleniacze. Wspomagają procesy naprawcze oraz działają oczyszczająco, uzdrawiająco i odmładzająco.
Warto pamiętać, że warzywa i owoce możemy spożywać pod wieloma postaciami. Urozmaiceniem będą duszone, gotowane, w postaci sałatek bądź surówek. Ważne w diecie oczyszczającej jest dostarczanie do organizmu ok. 2litrów wody dzienni. Pamiętajmy, żeby była ona niegazowana i przede wszystkim bezsmakowe. Duże znaczenie maja również herbatki ziołowe, które eliminują szkodliwe substancje z naszego organizmu. Bardzo korzystnie działa zielona herbata, koper włoski, mięta czy rumianek.

Bezpieczne oczyszczenie organizmu

Dieta warzywno-owocowa jest bezpieczna, nieszkodliwa i rekomendowana przez specjalistów, jako najlepsza forma oczyszczania organizmu. Wpływa leczniczo i odmładzająco na organizm, a towarzysząca jej utrata kilku kilogramów, to właściwie tylko dodatkowy bonus.

Reklama

- Odstawienie pokarmów budulcowych i wysokoenergetycznych - białka, tłuszczy, węglowodanów szybko wchłanialnych powoduje przestawienie się organizmu na odżywianie wewnętrzne – a to prowadzi do pozbywania się przez organizm bezwartościowych złogów, zdegenerowanych tkanek i wykorzystanie ich jako źródło pożywienia. W efekcie uzyskujemy oczyszczenie, leczenie oraz odmłodzenie organizmu. Szczęśliwym dla większości kuracjuszy następstwem tych procesów jest również utrata masy ciała – mówi lek. Lemańczyk.

Detoksykacja (oczyszczanie) to proces, który składa się z dwóch etapów. Po pierwsze – przekształcenie toksyn w mniej szkodliwe substancje. Po drugie – usunięcie toksyn z organizmu.

Toksyny są usuwane z organizmu przez:

• jelita (uszkodzenie flory jelit prowadzi do zanieczyszczenia, intoksykacji, organizmu);

• drogi moczowe (zbierają uboczne i ostateczne produkty z przemian biochemicznych i metabolicznych, co jest jednoznaczne z usuwaniem toksyn z organizmu);

• skórę (usuwanie toksyn przez gruczoły, m.in. potowe).

Niektórzy w ramach oczyszczania organizmu decydują się na głodówkę. Jest ona dużym obciążeniem dla organizmu.

- Zbyt długa i nieprofesjonalnie prowadzona głodówka może doprowadzić do wycieńczenia organizmu, powstania kamieni żółciowych, jak również odkładania się złogów w nerkach. Stanowi więc ona niebezpieczeństwo dla zdrowia i z pewnością nie spełni oczekiwanej roli – oczyszczania organizmu, nie mówiąc już o poprawie samopoczucia – mówi lek. Agnieszka Lemańczyk z Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn.

Musisz przygotować się na to, że pierwsze dni diety oczyszczającej nie będą łatwe. Organizm będzie musiał przyzwyczaić się do nowego sposobu odżywiania. Ale warto potraktować to jak początek nowego etapu w Twoim życiu – etapu zdrowego stylu życia!