Cechą charakterystyczną skóry okolic oczu jest jej niezwykle specyficzna i delikatna budowa. Skóra ta jest niezwykle cienka. Ma słaby system podporowy i prawie całkowity brak podściółki tłuszczowej. Również skóra w tym obszarze ma słabsze krążenie krwi i limfy. Dodatkowo, pojawia się tutaj duża ilość tzw. mastocytów – komórek odpowiedzialnych za powstawanie reakcji alergicznych.

Reklama

W okolicach oczu powszechnie występują zastoje limfatyczne, przez co następuje nagromadzenie produktów przemiany materii w gąbczastej strukturze tkanki łącznej, tworząc tzw. worki pod oczami. Kolejnym problemem z funkcjonowaniem tego obszaru, jest naturalne zmęczenie oczu wynikające z ciągłego ruchu powiek. Wszystko to przyczynia się do powstawania zmarszczek mimicznych, czasami określanych mianem kurzych łapek.

Coraz więcej osób boryka się z problemem tzw. podkrążonych oczu, które powstają na skutek niewyspania, zmęczenia, braku świeżego powietrza, a także zanieczyszczeń środowiska czy dymu papierosowego. Dość często cieniom pod oczami towarzyszą obrzęki.

PIELĘGNACJA SKÓRY WOKÓŁ OCZU

Jak ustrzec się przed szybkim starzeniem się skóry wokół oczu i w jaki sposób ograniczyć widoczność istniejących już objawów? Przede wszystkim dzięki odpowiedniej pielęgnacji, gdzie kluczowe są:

a) ochrona przed promieniami UV i wolnymi rodnikami,

b) nawilżanie,

c) regeneracja.

Zasady te obowiązują przez cały rok- czyli nie tylko podczas letnich wakacji. Krem zawierający filtry UV oraz antyutleniacze np. wit. E, C i A i flawonoidy roślinne powinno stosować się zawsze na dzień. Krem na dzień i na noc powinien mieć właściwości nawilżające. Kremy regeneracyjne pod oczy różnią się konsystencją i pewną delikatnością działania (także w przypadku dostania się do spojówki oka). Jeżeli skóra wokół oczu nie piecze po „zwykłym” kremie przeciwzmarszczkowym, to nie jest błędem stosowanie go na całą twarz. Nakładając krem warto delikatnie rozmasować skórę, oklepać i postukać w nią opuszkami palców. Masaż poprawiający krążenie krwi jest doskonałym „środkiem odżywczym”. Warto też zwrócić uwagę na płyn do demakijażu. Powinien łatwo zmywać skórę, bez konieczności intensywnego pocierania i rozciągania powiek. Jednocześnie musi być delikatny i posiadać właściwości pielęgnacyjne.

Aby oczy były ozdobą, nie należy ich przemęczać. Pamiętajmy o wysypianiu się, unikaniu zadymionych pomieszczeń i słonych potraw w diecie, piciu dużej ilości wody mineralnej, która wspomaga oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Czy wiesz, że…?

• grubość skóry wokół oczu wynosi około 0,5 mm – w tym miejscu jest ona najcieńsza

• Okulary słoneczne chronią okolice oka gorzej niż krem, gdyż promienie padają na skórę pod różnym kątem, „omijając” nieszczelne oprawki szkieł.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla Moniki Pasikowskiej, Kierownika Laboratorium Naukowego LIRENE.