Ludzkość od wieków poszukuje eliksiru młodości. Testuje zarówno rzadkie i egzotyczne, jak i powszechnie występujące substancje pochodzenia roślinnego, a także tworzy nowe cząsteczki w laboratoriach…. I choć poszukiwania eliksiru młodości wciąż trwają, współczesna kosmetologia do walki ze starzeniem się skóry ma do zaoferowania bogaty arsenał substancji aktywnych.

Reklama

Antyoksydanty

To one łagodzą negatywne skutki działania wolnych rodników, które przyspieszają starzenie skóry. W recepturach kosmetyków znajdziemy takie antyoksydanty jak np. witamina E i C, kwas rozmarynowy czy kwas liponowy, a także związki antyutleniające pochodzenia roślinnego, takie jak zielona herbata, miłorząb, czy też rodzime jabłka, czereśnie, pomidory i czosnek. Badania dowiodły, że efekty działania antyoksydantów wzajemnie się wzmacniają - lepiej działają one w grupie niż w pojedynkę. Jeden z najskuteczniejszych duetów to witamina E i C - zapewniają one ochronę przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami, a ponadto witamina E regeneruje uszkodzoną skórę, podczas gdy witamina C stymuluje powstawanie włókien podporowych skóry.

Witamina A

Terminem tym określa się retinol i powstające z niego produkty. W roślinach występuje prowitamina A (β-karoten), która w skórze jest przekształcana w witaminę A. Retinol i jego pochodne są związkami nietrwałymi, dlatego też zastosowanie kosmetyczne mają estry retinolu np. palmitynian i octan. Ponadto rozwój technologiczny umożliwił zamykanie wolnego retinolu w różnego typu nośniki. Wpływ witaminy A na skórę jest wielokierunkowy. Stymuluje ona syntezę włókien kolagenowych oraz glikozaminoglikanów (np. kwasu hialuronowego), co poprawia sprężystość i gładkość skóry. Ponadto witamina A usprawnia odnowę naskórka oraz pobudza komórki do proliferacji.

Kwas foliowy

Jak dowiodły badania prowadzone przez ekspertów Laboratorium Naukowego Lirene, kwas foliowy ma zbawienny wpływ na naszą skórę. Badania nad kwasem foliowym rozpoczęto od badań in vitro na hodowlach komórek skóry. Wyniki dla wszystkich były zaskakujące - pożywka z dodatkiem kwasu foliowego ułatwiła komórkom, zarówno młodym jak i starszym, przeżycie w trudnych warunkach. Innymi słowy - kwas foliowy ułatwił wzrost komórkom skóry. Co więcej, folacyna stymuluje komórki skóry do podziałów nawet wtedy, gdy są one eksponowane na działanie promieniowania ultrafioletowego.

Reklama

Witamina PP

Badania naukowe dowiodły, że witamina PP (niacynamid) to cenny składnik w pielęgnacji skóry dojrzałej . Witamina ta pomaga w walce z wieloma objawami starzenia się skóry - rozjaśnia przebarwienia, wygładza skórę, a także zmniejsza średnicę porów skóry.

Składniki lipidowe, modyfikujące barierę ochronną skóry

Skóra dojrzała to skóra sucha, dlatego też w jej pielęgnacji ważne jest uzupełnianie substancji lipidowych, których w skórze z wiekiem jest coraz mniej. Najbardziej znamienna jest utrata ceramidów – skóra po 40-tym roku życia w ogóle ich nie produkuje. Na szczęście niedobór ceramidów może być uzupełniony poprzez kosmetyki zawierające te cenne lipidy. Ceramidy, będące składnikiem kosmetyków, są strukturalnie podobne do tych występujących naturalnie w naskórku. Ich główną funkcją jest odbudowa bariery naskórkowej uszkodzonej np. wskutek działania czynników środowiska zewnętrznego. Ceramidy wypełniają ubytki bariery naskórkowej, dzięki czemu skóra może nadal działać jak bariera. Dzięki ceramidom zawartym w kosmetykach skóra jest odpowiednio nawilżona, elastyczna, miękka i gładka.

Cennych substancji o charakterze lipidowym dostarczą skórze rozmaite oleje roślinne i woski.

Składniki regulujące syntezę kolagenu i elastyny

To bardzo istotne substancje aktywne w pielęgnacji skóry dojrzałej. Jednym z najbardziej widocznych objawów starzenia się skóry jest utrata jej elastyczności i pojawienie się zmarszczek. Dzieje się tak na skutek zmian w organizacji włókien podporowych skóry tworzonych przez białka kolagen i elastynę. Włókna te stają się mniej uporządkowane, między włóknami powstają niewłaściwe połączenia, ponadto ulegają one rozpadowi. Wszystko to sprawia, że włókna podporowe nie zapewniają skórze właściwej sprężystości. Na szczęście wiele substancji aktywnych jest w stanie ingerować w syntezę kolagenu i elastyny, a tym samym spowolnić proces starzenia się skóry. Warto wspomnieć choćby substancje pochodzenia roślinnego np. wyciągi z alg, które nie tylko sprawią, że siatka włókien kolagenowych ulegnie wzmocnieniu, ale też zabezpieczą już istniejące włókna przed rozpadem.

Filtry UV

Ich zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB, które, jak wiadomo, przyspiesza starzenie się skóry. Dlatego też filtry obecne są nie tylko w kosmetykach do opalania, ale również w kremach na dzień czy we fluidach. We współczesnych kosmetykach możemy spotkać dwie grupy filtrów. Pierwszą grupę, tzw. filtry chemiczne, stanowią związki absorbujące energię niesioną przez promieniowanie słoneczne. Druga grupa to filtry fizyczne działające na zasadzie odbijania promieniowania ultrafioletowego.

Podziękowania dla dr n. biol. Karoliny Bazeli z Laboratorium Naukowego Lirene za pomoc w przygotowaniu materiału.