Zdaniem dietetyczki Ewy Kurowskiej, specjalista ds. komunikacji zdrowotnej w firmie Żywiec Zdrój najskuteczniejszym sposobem na przyspieszenie metabolizmu jest wzmocnienie tkanki mięśniowej.

Reklama

"Osoby wielokrotnie odchudzające się i wracające do swojej wagi mają bardzo obniżony metabolizm. Jest to również spowodowane utratą masy mięśniowej" - wyjaśnia dietetyk.

"Kiedy się odchudzamy najpierw tracimy wodę i tkankę mięśniową, a na końcu tłuszcz. Kiedy powracamy do naszej wagi, niestety tkanka mięśniowa się nie odbudowuje, za to odbudowuje się tkanka tłuszczowa. Zmienia się proporcja pomiędzy nimi. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko. Mięśnie są naszą elektrownią, która ma spalać tkankę tłuszczową. Jeśli podczas takiego odchudzania ich ubywa spada nasz metabolizm" - dodaje.

Dlatego też specjaliści zachęcają nie tylko do stosowania zbilansowanej diety, ale również do wzmożonego wysiłku fizycznego, który jak zapewnia dietetyk, jest najlepszym sposobem na podkręcenie metabolizmu. Poza tym ćwiczenia pozwalają podtrzymać efekty diety odchudzającej o ile jest to dieta zdrowa.

"Obserwując współczesne społeczeństwo możemy posłużyć się stwierdzeniem, że niewłaściwe odchudzanie jest przyczyną otyłości. Można to zobrazować w bardzo prosty sposób. Mamy kobietę, która chce schudnąć pięć kilogramów. Za bardzo nie chce jej się ćwiczyć, zadbać o dietę również, dlatego sięga po pierwszą lepszą dietę z gazety. Bardzo szybko traci na wadze, ale nie jest w stanie jej utrzymać, bo jest np. bardzo nisko kaloryczna, więc wraca do swoich poprzednich nawyków. Zaczyna ona znowu jeść, tyje nie tylko te pięć kilo, a siedem, a nawet dziesięć. Bardzo dobrze znany wszystkim efekt jojo" - opisuje Kurowska.

Niestety organizmu oszukać się nie da, nasze ciało żyje własnym życiem. Braki pokarmu uznaje, za trudny czas głodowy. Dlatego, gdy tylko otrzymuje jakąś dawkę pożywienia, na wszelki wypadek magazynuje ją w postaci tłuszczu. Organizm się broni, a my popadamy we frustrację, że znowu tyjemy. Sięgamy po kolejną dietę cud i koło się zamyka.

"Żadna ze znanych diet nie jest przeznaczona do przewlekłego stosowania. Nie są to diety, na których jesteśmy w stanie przetrwać, w ogóle nie powinniśmy po nie sięgać. Jednak, jeśli już wybieramy taki sposób odchudzania musimy pamiętać, że jest to miecz obosieczny. Kilogramy, które straciliśmy wrócą do nas z dodatkowym bagażem" - ostrzega dietetyk.