Skóra na wargach nie wymaga czasochłonnych zabiegów, ale nie nie oznacza to, że można zupełnie pozbawić ją pielęgnacji, tym bardziej, że jest ona szczególnie narażona na wysychanie i pierzchnięcie, bo jest bardzo cienka i delikatna i nie ma w niej gruczołów łojowych. Problemy z suchymi ustami mają przede wszystkim kobiety przebywające codziennie w klimatyzowanych pomieszczeniach. W sytuacji, gdy skóra na wargach jest postrzępiona i sucha, nie ukryje tego żaden makijaż. Wręcz przeciwnie: nawet najcieńsza warstwa kosmetyku koloryzującego podkreśli niedoskonałości ust. Dlatego również ustom warto podarować odrobinę luksusu i zatroszczyć się o nie.

Reklama

Pożądana gładkość

Podobnie jak skóra na całym ciele, tak i ta pokrywająca usta, wymaga peelingu. Do wykonania go można użyć preparatów przeznaczonych specjalnie do ust, ale także tych do twarzy. Peeling może być także wykonany domowym, prostym sposobem. Wystarczy nałożyć na zwilżony palec odrobinę cukru i masować wargi okrężnymi ruchami od jednego kącika do drugiego.Taki masaż nie tylko wygładzi delikatny naskórek, ale także pozytywnie wpłynie na ukrwienie ust i ożywi ich naturalny kolor.

Usta będą także wdzięczne swojej właścicielce z sam masaż, np. szczoteczką do zębów, wykonywany podczas wieczornej toalety. Po nim należy koniecznie posmarować wargi balsamem lub wazeliną kosmetyczną - to pomoże utrzymać na dłużej wilgoć w naskórku i jednocześnie pozwoli mu się zregenerować.

Odżywienie to konieczność

Wiele firm ma w swojej ofercie preparaty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji ust. Zawierają one zwykle witaminę E, C, wosk pszczeli, oleje roślinne i różne wyciągi z ziół. Kosmetyki te warto nakładać na noc, bo wtedy mają szansę dłużej utrzymać się na ustach, dzięki czemu ich składniki dokładnie się wchłoną.

Jako balsam do ust można też wykorzystać zwykły miód - doskonale nawilża on delikatną skórę, odżywia ją i wygładza, działa też kojąco i przyśpiesza regenerację. Przed nałożeniem miodu warto najpierw wykonać peeling, a dopiero później posmarować je tą naturalną odżywką. Miód nałożony na wargi należy pozostawić na nich na 15 - 20 minut.

Aby usta były powodem do dumy, należy o nie dbać także w ciągu dnia, używając pomadek i sztyftów ochronnych. Te kosmetyki, podobnie jak kremy do twarzy, powinny mieć filtr przeciwsłoneczny.