Przebarwienia i wypukłości różnego rodzaju powstają w wyniku mutacji melanocytów odpowiedzialnych za produkcję melaniny w organizmie. Melanina to barwnik o składzie chemicznym białka, którego zadaniem jest ochrona ciała przed szkodliwym promieniowaniem UVB. Zdarza się jednak, że wrodzone nieprawidłowości w funkcjonowaniu melanocytów lub długotrwałe działanie promieni słonecznych powodują zaburzenia w produkcji barwnika.

Reklama

Najbardziej niebezpieczne dla zdrowiaznamiona barwnikowe. Powstają one w warstwie nabłonka skórnego i są zupełnie płaskie. Najczęściej mają brązowe zabarwienie i ujawniają się lub zaczynają zmieniać na skutek naświetlania słonecznego. Nie muszą być groźne, ale jeśli:

- rosną,

- mają nierówne brzegi lub kolor,

- swędzą, bolą,

- znajdują się w miejscach narażonych na stałe podrażnienia,

- od zdrowej skóry oddziela je biała obwódka,

powinny być skonsultowane z lekarzem. Te objawy mogą bowiem wskazywać, że znamię osiągnęło fazę dysplastyczną, która jest stadium przejściowym przed nowotworem. Jednak ocena tego jest możliwa tylko po przeprowadzeniu badania histopatologicznego.

Innym typem znamion, które mogą się uzłośliwić, są tzw. myszki, czyli wrodzone znamiona dużych rozmiarów. Pilnej i systematycznej obserwacji wymaga też znamię błękitne, występujące w postaci sinych lub niebieskich guzków.

Stosunkowo mniej niebezpieczneznamiona skórne. Te przebarwienia są wypukłe i bardzo często owłosione, co świadczy o dobrym zorganizowaniu komórek mimo pewnych nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu.

Dermatolodzy zwracają jednak uwagę, że szczególnie w przypadku osób młodych, u których podziały komórkowe zachodzą bardzo szybko, każda niepokojąca zmiana na skórze powinna być obejrzana przez specjalistę.