ZIMA – WRÓG PIĘKNEJ SKÓRY

Reklama

Problem wysuszonej skóry nie jest domeną wieku dojrzałego. Dotyczy on od 15 do nawet 30 procent osób z pokolenia dwudziesto i trzydziestolatków! Podczas i bezpośrednio po sezonie zimowym problem drastycznie się zaostrza. Ma na to wpływ kilka czynników. Najbardziej znane to centralne ogrzewanie, które wysusza powietrze i odbiera wilgoć skórze. Wysuszające działanie ma również mróz. Temperatura już poniżej 10 stopni Celsjusza powoduje zmniejszone pocenie o obkurczenie porów. Gruczoły łojowe nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości natłuszczającej, lipidowej bariery ochronnej skóry.
Do tego wszystkiego dochodzi uboższa, zimowa dieta i, będące skutkiem rzadkiego przebywania na świeżym powietrzu, niedotlenienie.

W efekcie nadchodzącą wiosnę witamy z bladą, szorstka i zwiotczałą skórą. Jej kiepską kondycje bezlitośnie obnaża wyraziste słońce. Jak reanimować cerę po zimie? Drugie, po złuszczaniu, przykazanie brzmi: nawilżaj!

PRZYKAZANIE DRUGIE: NAWILŻAJ I ODŻYWIAJ!

Ratunkiem dla wysuszonej skóry będą intensywnie odżywcze, nawilżające i natłuszczające kremy i maseczki. Te preparaty mają odbudować optym,alny poziom wilgotności oraz ochronna barierę lipidową. Odpowiedni kosmetyk dobierz wedle preferencji twojej skóry – każda ma indywidualne upodobania. W poszukiwaniu kremu dla siebie sprawdzaj jednak, czy zawiera on substancje kluczowe dla odżywienia twojej skóry. I tak na przykład witaminy A, E, C oraz D-pantenol pobudzą regeneracje skóry i usuwanie z niej toksyn. Flawonoidy i fitohormony również pozytywnie wpływają na regeneracje naskórka, opóźniają również procesy starzenia. Z kolei koenzym Q 10 powoduje dotlenienie skóry, zwiększa jej elastyczność i poprawia przemianę materii. Ceramidy, które są pochodnymi cholesterolu, oraz kwasy tłuszczowe odbudowują ochronna warstwę lipidową skóry. W efekcie nie tylko natłuszczają, ale też zatrzymują w niej wodę i przyczyniają się do lepszego nawilżenia.


Kluczowe substancje w kosmetykach do twarzy:

Dla odżywienia:

Witaminy A, E, C oraz D-pantenol

Dla dotlenienia:

koenzym Q10

Dla odmłodzenia:

flawonoidy i fitohormony

Dla zatrzymania wody w skórze

Ceramidy i kwasy tłuszczowe, wosk pszczeli

Dla natłuszczenia

Reklama

Kwasy tłuszczowe; masło Shea, olej z kiełków pszenicy

Dla nawilżenia

kwas hialuronowy gliceryna, polisacharydy, mocznik