Biegasz, skaczesz - po prostu jesteś w świetnej formie. Nie straszne ci wspinanie się po schodach czy dźwiganie ciężarów. Czy rzeczywiście nie straszne? Któregoś dnia przeciążone stawy dadzą o sobie znać. Poczujesz ból, łamanie w kościach i zesztywnienie...

Choroby reumatyczne, potocznie nazywane reumatyzmem, wynikają zazwyczaj ze stanów zapalnych lub zwyrodnienia stawów. Przy stanie zapalnym ulgę przyninoszą przeciwbólowe i przeciwzapalne środki dostępne bez recepty. Przy zwyrodnieniach potrzebna jest rehabilitacja ruchowa i farmakoterapia.

Jak zapobiec problemom?

O stawy trzeba się zatroszczyć, zanim dadzą o sobie znać. Warto przede wszystkim:

  • dbać o utrzymanie odpowiedniej wagi ciała. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ stawy, np. kolanowe, obciążone są 3-4 razy intensywniej niż reszta twojego ciała. Jeśli ważysz np. 70 kg - to nacisk na stawy kolanowe wynosi ok. 300 kg!

  • prowadzić aktywny tryb życia. Uprawianie sportu (spacery, pływanie) wzmocni mięśnie podtrzymujące szkielet. Jqest to istotne zwłaszcza dla osób wykonujących siedzącą i strojącą pracę.

  • zredukować wady postawy i płaskostopie - przyczyniają się one bowiem do nieprawidłowego rozłożenia obciążenia.


Kiedy reumatyzm atakuje?
Nie ma dolnej granicy dla wieku, w którym zaczynają się problemy ze stawami. Dolegliwości określane reumatyzmu można podzielić na choroby zapalne i zwyrodnieniowe. Te pierwsze pojawiają się nawet u dzieci, drugie dotyczą najczęściej osób po 50-tce.

Komu najbardziej grozi?
Skłonność do chorób reumatycznych może być dziedziczona. Jednak na choroby zwyrodnieniowe stawów najbardziej podatne są osoby, których tryb życia, a szczególnie praca wiążą się z dużym wysiłkiem i przeciążeniami (np. sportowcy, rolnicy itp). Pierwszym objawem choroby jest ból przy przeciążeniach (zwyrodnieniowe) i obrzęk stawów oraz sztywność poranna (zapalne) nie związana z urazem. W takich wypadkach należy się zgłosic do lekarza rodzinnego.

Czy leczyć się na własną rękę?
W przypadku stanów zapalnych (nie zwyrodnień!) można sięgnąć po dostępne bez recepty środki przeciwreumatyczne. Przed zastosowaniem należy jednak dokładnie przeczytać dołączoną ulotkę.