Do swojej sesji zdjęciowej Rankin zaprosił znane kobiety z 25 krajów wraz z ich przyjaciółkami. Kampania „Breast Friends – Przyjaciele od Piersi” skupiła wokół walki z rakiem piersi gwiazdy światowej sławy, które w różny sposób zetknęły się z tą chorobą. Zdjęcia składające się na serię intymnych portretów prezentują znanych artystów z całego świata, m.in. Marcię Cross, Jerry Hall, Rosannę Arquette, Geri Halliwell i Ronana Keatinga z ich przyjaciółmi.

Polskę reprezentuje Anna Mazurkiewicz, dziennikarka, autorka książki „Jak uszczypnie będzie znak” wraz z przyjaciółką od piersi Bożeną Winch, psychoonkologiem. Ta niepowtarzalna galeria zdjęć po raz pierwszy została pokazana 19 lipca w Londynie w Galerii Oxo Tower i od tej pory podróżuje po świecie.W ciągu dwóch i pół roku wystawa, a wraz z nią przesłanie kampanii, ma trafić do jak największej liczby osób, aby promować wiedzę na temat nowotworów piersi na całym świecie. Teraz dotarła do Polski. Można ją oglądać w warszawskiej Królikarni. Wystawa jest elementem światowej kampanii informacyjnej na temat nowotworów piersi. Ma zwrócić uwagę na szczególny związek między kobietą z rakiem piersi a bliską osobą, która wspiera ją podczas walki z chorobą.

Kampania „Breast Friends – Przyjaciele od Piersi” propaguje dwa aspekty walki z rakiem piersi: psychologiczny i merytoryczny. Akcja zachęca kobiety z diagnozą raka piersi, aby korzystały z odpowiedniego wsparcia i nie walczyły z nowotworem samotnie.Reklama

Jak przyjaciele mogą pomóc kobietom chorym na raka piersi?

Bliska osoba – „Przyjaciel od Piersi” – ma być psychicznym oparciem i pomagać chorej przejść przez kryzys związany z chorobą. Przyjaciel ma zadbać także, aby rozpoznanie nowotworu było pełne, a pacjentka wiedziała o swoim raku jak najwięcej. Dzięki temu będzie miała większą szansę na wyleczenie. „Przyjaciel od Piersi” może więc towarzyszyć chorej podczas konsultacji lekarskich albo zachęcać do przeprowadzenia odpowiednich badań.

Istnieje wiele rodzajów raka piersi, między innymi hormonozależne, charakteryzujące się nadekspresją estrogenów czy uwarunkowane genetycznie, wywołane np. mutacją genów BRCA1, BRCA2 lub P53. Jedne mają przebieg łagodny, inne rozwijają się błyskawicznie. Niektóre, jak rak piersi z nadekspresją receptorów HER2, występujący u około 20% chorych, jest nowotworem, który rozwija się bardzo szybko i wymaga natychmiastowego leczenia. Niezwykle ważne jest, aby każda chora wiedziała, jaki typ raka piersi u niej rozpoznano.

Co daje chorej kobiecie wsparcie przyjaciół?


Anna Mazurkiewicz, dyrektor Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie, autorka książek Jak uszczypnie będzie znak (powieści o chorowaniu na raka) i To tylko facet mówi: bdquo;Przez 10 lat, odkąd zmagam się z nowotworem, mam pewność, że idzie mi tak dobrze tylko dzięki wsparciu rodziny, przyjaciół, wszystkich, którzy są mi w jakiś sposób bliscy. Dlatego wzięłam udział w kampanii bdquo;Breast Friends”. Teraz spłacam swój dług. Bożena jest moją przyjaciółką od 30 lat, z zawodu psychoonkologiem. Na pewno było jej trudniej niż pozostałym przyjaciołom. Prowadziłyśmy niekończące się nocne rozmowy - o raku, bólu, cierpieniu, śmierci - i nadziei. To dzięki niej mogłam zadać lekarzom każde pytanie i dzielnie czekać na wyniki badań.

Rosemary Moritz, chora na nowotwór piersi przyjaciółka Marcii Cross (aktorka, gwiazda serialu bdquo;Gotowe na wszystko”) powiedziała: bdquo;To, co zrobiła Marcia, kiedy rozpoznano u mnie raka było niewiarygodne. Natychmiast zaczęła pomagać. Wysłała mi książkę bdquo;Choroby piersi” dr Susan Love, która bardzo pomogła mi poznać rodzaj mojego raka i przygotować pytania do onkologa. (hellip;). To ważne, aby wiedzieć, że mamy kogoś, z kim możemy porozmawiać na każdy temat. Czułam się kochana i to było dla mnie bardzo ważne.”

Krystyna Kofta, pisarka mówiąc o swojej chorobie nigdy nie zapomina o wsparciu, jakiego udzielił jej Przyjaciel od Piersi – mąż. bdquo;Choroba jest testem na miłość i na dojrzałość. Po wielu latach małżeństwa, właśnie rozpoznanie poważnej choroby nowotworowej sprawiło, że uczucia powróciły z wielką siłą, choć przybrały formę czułości. Ręka męża zawsze była w pobliżu, gdy ból po chemioterapii stawał się nie do zniesienia. Ważna była także organizacja chorowania, opanowanie terminów chemii, podczas których zawsze był ze mną mąż albo syn. Trzymaliśmy się razem na tratwie życia szalejącej po morzu. Poczucie niebywałej wspólnoty, to najlepsze, co wynikło z mojej choroby.”

Na wystawie można zobaczyć 31 fotografii


Zdjęcia oddają często trudne i wyjątkowe emocje towarzyszące wspólnej walce z chorobą. Każda z prac opatrzona jest krótką wypowiedzią sfotografowanych osób, które czerpiąc z własnego doświadczenia przekazują, w jaki sposób można wesprzeć chorą przyjaciółkę lub jak ważne to wsparcie było dla pacjentki.

Gospodarzem „Breast Friends – Przyjaciele od Piersi” w Polsce jest Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum. Patronat nad wystawą objęła Polska Unia Onkologii. Kampania w Polsce i na świecie jest realizowana dzięki wsparciu firmy Roche.

Honorowym patronem wystawy jest Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marek Jurek.

Wystawę “Breast Friends – Przyjaciele od piersi” można obejrzeć w warszawskiej Królikarni od 3 do 22 kwietnia 2007 r.
Godziny otwarcia: wtorek, środa, czwartek, niedziela: 10:00 – 16:00; piątek – sobota: 10:00 – 20:00; wstęp wolny
Królikarnia, ul. Puławska 113a,
Dojazd: metro - przystanek Wierzbno; autobus 505 i 524 - przystanek Królikarnia; tramwaj 18, 19, 33, 36 - przystanek Królikarnia.
Dodatkowych informacji nt. kampanii “Breast Friends – Przyjaciele od Piersi” udzielają:
Anna Żur (anna.zur@roche.com, 022 345 18 88, 0 501 695 148)
Małgorzata Mrożewska (malgorzata.mrozewska@principle.pl, 0 602 379 384)
Elżbieta Kozik (amazonki@free.ngo.pl, 0 501 948 848)