Nadzieję na wynalezienie takiego specyfiku mają naukowcy z paryskiego Uniwersytetu Piotra i Marii Curie. Z ich badań wynika, że melatonina, hormon regulujący cykl dobowy, opóźnia procesy starzenia.

Reklama

BĘDZIEMY WIECZNIE MŁODZI!

Intensywne wydzielanie melatoniny przez szyszynkę w organizmach ludzi i wielu zwierząt rozpoczyna się wraz z nadejściem zmierzchu. Francuscy badacze postanowili zbadać, jak działa na ryjówki – zwierzątka te są wdzięcznym obiektem badań, gdyż procesy starzenia zaczynają się u nich zawsze w tym samym czasie – w rok po urodzeniu.

Badacze podawali zwierzątkom hormon na krótko przed oczekiwanym pojawieniem się pierwszych oznak procesu starzenia. Podawanie melatoniny pozwoliło na opóźnienie pojawienia się niekorzystnych zmian aż o trzy miesiące, czyli o jedną czwartą czasu normalnie potrzebnego do ich powstania.

Wyniki sa obiecujące, jednak za wcześnie jeszcze na daleko posunięte wnioski. Zespół pod przewodnictwem dr Elodie Magnanou nie są jeszcze w stanie jednoznacznie określić przyczyn zaobserwowanego zjawiska. Podejrzewają, że przyczyną mogą być przeciwdepresyjne oraz antyoksydacyjne właściwości melatoniny. Na eliksir młodości przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać.

_________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Kobieca pigułka pożądania za rok w aptekach
>>> Mapa rozkoszy twojego ukochanego
>>> Najgłupsze miejskie legendy o seksie