Naukowcy uwielbiają burzyć mity zdrowotne, które krążą w kobiecych pismach i Internecie. Teraz zdemaskowali kilka najbardziej popularnych stwierdzeń, za które niejedna z nas dałaby sobie rękę uciąć.

Reklama

Rozciąganie zapobiega urazom podczas ćwiczeń i zakwasom

Nie ma żadnych dowodów na to, że rozciąganie mięśni przez 20-30 sekund zapobiega kontuzjom. Teraz niestety wiadomo tyle, że takie nadwyrężanie tylko je osłabia (badania Uniwersytetu w Nevadzie). W zamian poleca się lekką, 5 minutową przebieżkę dla rozgrzewki przed cięższym treningiem.

Jajka podnoszą cholesterol

Czym zasłużyły sobie biedne jaja na tak złą sławę? W latach 60-tych i 70-tych naukowcy połączyli ilość zjadanych jajek z niedobrym poziomem cholesterolu wśród swoich pacjentów. Teraz wiadomo już, że dużo bardziej szkodliwe są tłuszcze nasycone zawarte w naszej diecie niż jajka, które wcale nie mają takiego wpływu na choroby serca. Jajo ma tylko 1.6 grama takiego tłuszczu, podczas gdy szklanka pełnotłustego mleka to już 3 gramy. Mając 213 miligramów cholesterolu, jajko plasuje się poniżej zalecanej dla człowieka dziennej dawki 300 miligramów. Jajka można więc jeść, kontrolując jednak ilość pozostałego zjadanego danego dnia tłuszczu nasyconego.Nie można zapobiec rakowi

Panuje powszechne przekonanie, że od raka nie ma ucieczki i nie da się przed nim obronić. To nieprawda. 50 lub więcej procent wszystkich zdiagnozowanych przypadków raka jest spowodowanych złymi wyborami człowieka, warunkami środowiskowymi czy nieodpowiednim trybem życia. Można sobie pomóc odstawiając papierosy, zmniejszając dawki wypijanego alkoholu, zrzucając wagę do rekomendowanej dla nas masy ciała i jedząc regularnie ok. 5 nie obfitych posiłków dziennie. Pomoże też niskotłuszczowa dieta i każdy rodzaj aktywności fizycznej. Wtedy na pewno ma się większe szanse, gdy choroba zaatakuje.

Golone włosy odrastają szybciej, są mocniejsze i ciemniejsze

Kobiety znają ten strach, że goląc się maszynką, pewnego dnia obudzą się zarośnięte jak samice goryli. Już widzimy kiełkujące, ciemne i sztywne, kłujące włoski. To ciekawy wymysł producentów depilatorów, bo już w 1928 roku przeprowadzono badania, w których odkryto, że włosy golone lub wyrywane z cebulkami odrastają w ten sam sposób. Są o takim samym kolorze, grubości i odrastają tak samo szybko. Te badania potwierdziła zresztą w 2007 roku University School of Medicine z Australii. Różnica jest taka, że włosy golone mają ostrzejsze końce i stąd gdy przejeżdżamy ręką po nodze, bardziej kłują. Włosy wyrwane czy chemicznie rozpuszczone są na końcach najcieńsze i dlatego mamy takie złudzenie. Włosy odrastające zawsze wydają się ciemniejsze, bo nie zostały wcześniej rozjaśnione przez słońce.Powinno się pić 8 szklanek wody mineralnej dziennie

Od 1945 roku rekomenduje się, aby dorosłe osoby wypijały ok. 2 – 2,5 litra wody dziennie. Pamiętajmy jednak, że jest to cała suma wody, która powinien przyjąć organizm. A więc zawiera się tu też woda ze spożywanego pokarmu, owoców i warzyw. Uniwersytet w Indianie niedawno stwierdził, że człowiek dostaje wystarczającą ilość wody ze swego dziennego spożycia kawy, herbaty, mleka i innych napojów i nie ma potrzeby na siłę poić się wodą.

Jak wszystko, także i mity trzeba taktować sceptycznie. Każdy organizm ma swój system działania i swoje specyficzne nawyki. Dlatego nie ma lepszej recepty niż obserwować swoje ciało uważnie i samemu znaleźć dla niego złoty środek.

_________________________

Reklama

NIE PRZEGAP:

>>> Trzy mądre nocne nawyki
>>> Piersi rwą się do słońca
>>> Masz czerwoną szminkę? Chcesz się kochać!