Wydaje ci się, że wszystko zrobiłaś tak, jak trzeba. A jednak może się zdarzyć, że ryzykujesz niechcianą ciążą. W jakich sytuacjach pigułka nie spełnia swojego zadania?

Reklama

Gdy zapomnisz wziąć pigułkę...

zażyj ją, jak tylko sobie przypomnisz. Jeżeli nie minęły 24 godziny od czasu, kiedy powinnaś ją wziąć, skuteczność pigułki powinna zostać zachowana. Ale ponieważ nie ma takiej pewności, do "końca opakowania" pigułek używajcie też prezerwatyw.

Gdy zażywasz pigułki o nieregularnych porach...

... osłabiasz ich działanie, a to zwiększa ryzyko ciąży. Najlepiej, jeżeli ustalisz sobie godzinę, o której codziennie sięgasz po tabletkę. Możesz ustawić sobie przypomnienie np. w komórce. Godzinę dobierz sobie dowolnie, tak, jak ci jest wygodnie. Pamiętaj jednak, że wiele dziewcząt i kobiet odczuwa dolegliwości spowodowane stosowaniem pigułek dlatego ginekolodzy radzą, by zażywać je nie rano, a wieczorem - wtedy "przesypia się" nieprzyjemne objawy.

Gdy zdarzą ci się wymioty...

w ciągu pół godziny po zażyciu pigułki potrzebne substancje nie zdążyły się wchłonąć. Jak najszybciej (czyli kiedy miną mdłości) powinnaś zażyć następną tabletkę, a następnie kontynuować kurację w zwykły sposób. Aby jednak w pełni zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą, przez tydzień stosuj prezerwatywę.

Tak jak w sytuacji innych leków, warto, byś dokładnie przeczytała ulotkę dołączoną do opakowania pigułek. Tam znajdziesz zasady stosowania tego rodzaju antykoncepcji i listę przeciwskazań.