Dbać o zdrowie zacznij już od rana. Wysypianie się jest kluczowe dla twojej kondycji. A ważne jest nie tylko to, ile godzin śpisz, ale by wstać w odpowiedniej fazie cyklu snu. Dlatego - jak mówi specjalista zaburzeń snu dr Michael Breus - nastaw budzik na godzinę, o której rzeczywiście zamierzasz wstać. Bo jeśli utniesz sobie drzemkę i wstaniesz np. po 10 minutach, już wstaniesz... zmęczona i mniej, a nie bardziej wyspana.

Reklama

ŚNIADNIE ZJEDZ SAMA... I TAK DALEJ

Siadając do śniadania, pamiętaj, żeby w każdym posiłku znalazły się warzywo i owoc. I niech te posiłki nie będą zbyt skąpe! Niedostatek pokarmu może negatywnie odbić się na psychice i spowodować depresję. "Nie przesadzaj z dietą. Karmiąc ciało, karmisz swój umysł" - mówi psychiatra dr David Herzog.

Sumiennie szczotkujesz zęby? To niestety nie wystarczy. W dalszym ciągu jesteś narażona na choroby dziąseł. Dlatego dentyści zalecają stosowanie nici dentystycznej. Jeśli nie masz czasu, zamień zwykłą szczoteczkę na elektryczną. Ona świetnie czyści również przestrzenie między zębami.

NAJLEPSZA DIETA? WINDOWA

Swoim zdrowiu i urodzie zrobić możesz miły prezent również w drodze do pracy. Wystarczy, że skwapliwie skorzystasz z okazji do poruszania się. Dr Pamela Peek mówi: "Stosuję dietę windową - zamiast jechać, używam schodów. Każdy rodzaj aktywności pomaga sercu i talii".

Gdy już dotrzesz do pracy, prawdopodobnie przed tobą osiem godzin siedzenia przy biurku. Nie zapomnij o swoim kręgosłupie, wstawaj od czasu do czasu i poruszaj się.

RZUĆ TE PROCHY!

Boli głowa? Zwykle pewnie biegniesz do kolegi z biurka obok - on zawsze ma odpowiednie i szybko działające specyfiki. Dość! Eksperci ostrzegają przed stosowaniem leków znajomych - one przecież zostały przepisane im, a nie tobie. A tak w ogóle, pomyśl, zanim sięgniesz po kolejną tabletkę, by pozbyć się danej dolegliwości. Zastanów się, co organizm chce ci powiedzieć przez właśnie takie objawy. Ból w pewnych partiach czy problemy ze snem mogą być objawami przepracowania albo stresu. I uważaj z samodzielnym stawianiem diagnoz. Wiadomo, że w internecie znajdziesz wszystko, jak jednak przestrzega dr Debby Herneck, łatwo popełnić pomyłkę brzemienną w skutki. Dlatego jeśli twoje objawy cię niepokoją, udaj się do lekarza.

GADAJ NA ZDROWIE

Jesteś wydajnym pracownikiem, nie musisz się więc usprawiedliwiać, że zaglądasz na Naszą-klasę czy Facebooka lub wypisujesz e-maile do przyjaciół. Mimo wszystko warto, abyś pogadała z kimś na żywo - choćby z tym kolegą hipochondrykiem... "Bezpośredni kontakt jest kluczowy dla zdrowia psychicznego" - mówi dr Wilson Pace.

DO SERCA PRZYTUL PSA

Po dniu ciężkiej pracy obowiązki to nic przyjemnego. Lekarz rodzinny dr Jane Sadle jednak radzi, by sobie ich nie odmawiać i najlepiej trzymać w domu zwierzaka. "Obowiązki wymagające aktywności fizycznej - spacer z psem, zabawa z kotem, sprzątanie klatki kanarka - poprawią twoją kondycję. Kontakt ze zwierzęciem pozwala obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć niepokój i poprawić nastrój" - mówi doktor.

No i będzie do kogo się przytulić. Szczególnie jeśli twój partner się nie sprawdza. A tak a propos, mało jest rzeczy równie niezdrowych jak nieudany związek! Dlatego, jak radzi psychiatra dr Charles Sophy, "nie trwaj w związku, który cię unieszczęśliwia".

No, ale udany związek to źródło najlepszej kuracji prozdrowotnej. "Niewiele rzeczy w życiu jest jednocześnie zdrowych, za darmo i sprawia nam radość. Seks jest jedną z nich. Uprawiaj go!" - mówi ginekolog dr Mihael P. Goldman.

Zasypiaj zaś w sypialni o minimalistycznym, acz przytulnym wystroju. Niech nic nie odwraca twojej uwagi od snu - lub seksu. Bo, jak podkreśla dr M. Roisen, "jak najwięcej jednego i drugiego pozwoli ci być zdrową i szczęśliwą"...