Inne

Dobrze sprawdzone i nowości, sposoby babcine i metody stosowane przez gwiazdy. A do tego - wzór na obliczenie wskaźnika BMI. Oto kompendium informacji o odchudzaniu. Przeczytaj, wybierz coś dla siebie i... do dzieła!

Reklama

Pij przecier warzywny

Podstawą tej diety jest warzywny przecier. By go przygotować, potrzebujesz 2 marchewki, pół selera, małą cebulę, 4-5 pomidorów bez skórki, litr niegazowanej wody mineralnej, sól i pieprz. Marchewkę i seler utrzyj, cebulę posiekaj i wszystko włóż do miksera razem z pomidorami. Miksuj na gładką masę, dolej wody, dopraw solą i pieprzem. Pij po jednej szklance pół godziny przed każdym posiłkiem.

Reklama

Musisz też przestrzegać konkretnego menu. Na śniadanie jedz 10 dkg chudego białego sera z rzodkiewkami (dowolna ilość), na drugie śniadanie 2 jabłka i pomarańczę, na obiad szklankę ugotowanego ryżu z zielonym groszkiem i kukurydzą (dowolna ilość) oraz łyżeczką masła, zaś na kolację miskę zielonej sałaty z pomidorem, ogórkiem i cebulą oraz 2 grzanki z pełnoziarnistego pieczywa. Taką dietę stosuj przez 3-4 dni, a możesz schudnąć nawet 3 kilogramy.

Inne / autor BPlucinskiShutterstock.c

czytaj dalej



Ocet jabłkowy odchudza

Żeby zrzucić 1,5 kg w dwa dni, zastosuj dietę na bazie octu jabłkowego (dostępny w sklepach), który przyspiesza trawienie, zawiera dużo witamin, oczyszcza organizm, a przy tym daje uczucie sytości. Przez dwa dni pij małymi łyczkami trzy razy dziennie szklankę wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego oraz łyżeczką miodu.

Poza tym w czasie trwania tej diety odstaw całkowicie jedzenie, a oprócz octu jabłkowego pij dziennie co najmniej 2 litry płynów - wody mineralnej, herbatek ziołowych i owocowych oraz wywaru z jarzyn (koniecznie bez soli!). Dzięki temu nie tylko schudniesz 1-1,5 kg, ale oczyścisz organizm ze szkodliwych toksyn.

Inne

czytaj dalej



Picie zamiast jedzenia

Soki owocowe są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Sok marchwiowy poprawia cerę, cebulowy wzmacnia serce, zaś paprykowy poprawia kondycję i obniża poziom złego cholesterolu. Z pomocą soków możemy też schudnąć. Dietę na bazie soków możemy stosować raz w tygodniu, a jej zasada jest prosta - w ciągu dnia jedynie pijemy 2-3 litry soków z owoców lub warzyw.

Jeśli sam sok nam nie wystarczy, zastosujmy inny rodzaj diety płynnej. Pamiętajmy tylko, że ponieważ dostarczy ona naszemu organizmowi dużo mniej kalorii, możemy odczuwać osłabienie i zawroty głowy. Dlatego najlepiej przeprowadzić ją w weekend.

Przez dwa dni pijemy na śniadanie filiżankę kawy z 3 łyżkami mleka pełnotłustego bądź szklankę herbaty z łyżeczką miodu oraz 1/4 litra bulionu drobiowego i warzywnego. Możemy to przegryźć kromką pieczywa chrupkiego.

Na obiad pijemy pół litra maślanki zmiksowanej z gruszką z puszki bądź kompotu. Pomiędzy obiadem a kolacją możemy wypić 1/4 litra soku warzywnego, zaś na kolację pijemy 1/4 litra bulionu drobiowego lub warzywnego i przegryzamy kromką pieczywa chrupkiego. Ponadto w ciągu dnia musimy wypić 2-3 litry wody mineralnej.

Inne / tadijaShutterstock.com
Reklama

czytaj dalej



Stosuj metody gwiazd

Kamera jest bezlitosna i podobno dodaje kilogramów, nic więc dziwnego, że gwiazdy szczególnie muszą dbać o linię. Znana aktorka Anna Powierza, za radą swojej dietetyczki, raz w miesiącu stosuje jednodniową dietę oczyszczającą, podczas której pije dużo soków z owoców i warzyw.

Taka kuracja przyda się każdemu, nawet jeśli nie myśli o odchudzaniu, bo usuwając toksyny, poprawia ogólny stan organizmu. Najpierw, by dostarczyć organizmowi trochę kalorii, na śniadanie zjadamy jajko na miękko, kromkę pełnoziarnistego pieczywa posmarowanego cienko majonezem lub masłem bądź dwie kromki pieczywa chrupkiego, a do tego 100 ml soku z kwaszonej kapusty, rozcieńczonego wodą mineralną. Poza tym w ciągu dnia pijemy tylko niesłodzone soki z owoców i warzyw (ok. 1,5 l.), które możemy rozcieńczać wodą.

Inne

czytaj dalej



Sprawdź, czy masz nadwagę

Każdy z nas powinien dbać o utrzymanie prawidłowej wagi. Aby ją określić, naukowcy opracowali specjalny wzór, tzw. wskaźnik masy ciała, czyli BMI (Body Mass Index), dzięki któremu każdy z nas może się przekonać, czy waży tyle, ile powinien, czy też ma nadwagę.

Tak obliczamy wskaźnik masy ciała:

BMI=masa ciała (kg)/wzrost 2 (m2)

Np. gdy ważysz 100 kg i masz 1,60 m wzrostu, to tak obliczasz swoje BMI:

BMI=100/1,6 2=100/2,56=39

Twój wskaźnik BMI wynosi 39.

Tymczasem BMI powyżej 25 oznacza nadwagę, ale BMI powyżej 30 - otyłość.

Są dwa rodzaje otyłości:

- "gruszka" (udowo-pośladkowa) częściej występuje u kobiet

- "jabłko" (brzuszna) - tkanka tłuszczowa występuje głównie wewnątrz jamy brzusznej i częściej dotyczy mężczyzn.

czytaj dalej



Jeśli mamy za dużo tkanki tłuszczowej w organizmie, powinniśmy pomyśleć o odchudzaniu. Jednak nie możemy wracać do nawyków żywieniowych sprzed diety, bo może nas dopaść tzw. efekt jo-jo. To dziwnie brzmiące słowo oznacza wahania wagi ciała polegające na następującym kolejno po sobie chudnięciu i tyciu. Tkanka tłuszczowa nigdy nie ginie. Gdy szczuplejemy - ona tylko się kurczy, a gdy tyjemy - puchnie.

Jeśli w dzieciństwie cierpieliśmy na nadwagę, a potem udało nam się schudnąć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapominając o diecie i ruchu na świeżym powietrzu, ponownie nabierzemy ciała. Dlatego ludzie, którzy mają za dużo tkanki tłuszczowej, muszą się pilnować, inaczej efekt jo-jo murowany. A im wyższy wskaźnik BMI, tym bardziej jesteśmy narażeni na różne choroby, m.in. cukrzycę, choroby serca czy zwyrodnienia stawów.