Sukienki, buty i torebki, które są obrazem życia gwiazdy Hollywood są sygnowane przez m.in. Chanel, Christiana Diora, Gianfranco Ferre, Givenchy czy Valentino, Versace i Yves St Laurenta - poinformował dom aukcyjny.

Reklama

Rarytasem aukcji będą zapewne suknie włożone przez Elisabeth Taylor na okazję jej ślubów z Richardem Burtonem - w 1964 r. i 1975 r. a także suknia, w której słynna gwiazda odbierała honorowego Oscara za walkę z AIDS.

Najdroższe egzemplarze z wystawianej kolekcji ubrań gwiazdy, pochodzące z czasów jej pierwszego małżeństwa, wyceniane są na 40-50 tys. dolarów.

- Wiele z tych strojów to ubiory haute couture, które wykonane były specjalnie dla Elisabeth Taylor przez kreatorów, którzy byli jej przyjaciółmi - informuje Meredith Etherington-Smith, kurator Christie's w USA.

Jakby tego było mało, licytacja pamiątek po Elisabeth Taylor przyciągnie także miłośników biżuterii: na aukcji znajdzie się bowiem 269 precjozów: naszyjniki, pierścionki z brylantami, broszki i kolczyki o wartości ponad 30 milionów dolarów. Trafi tu m.in. pierścionek z diamentem i rubinem podarowany gwieździe przez Richarda Burtona podczas trwania ich małżeństwa.

Elisabeth Taylor - jedna z ostatnich legend złotej ery Hollywood, zmarła 23 marca w wieku 79 lat. Pochowana została na cmentarzu Forest Lawn w Los Angeles.