Twiggy uznawana jest dziś za pierwszą w historii supermodelkę. Początkowo jednak niewiele wskazywało, że odniesie sukces. Swój pseudonim Twiggy ("gałązka" - przyp. red.) zawdzięczała drobnej, bardzo szczupłej sylwetce.

Reklama

W latach 60. ikoną rodzącej się popkultury była Marylin Monroe. Jej blond włosy i wymiary "90-60-90" pobudzały męską wyobraźnię. Twiggy była jej przeciwieństwem - szczupła, drobna, o krótko obciętej, drapieżnej fryzurze i wielkich oczach.

Kariera Twiggy rozpoczęła się w drugiej połowie lat 60., kiedy została zauważona przez dziennikarzy pracujących w modowych magazynach. W 1966 roku została wybrana "Twarzą roku" magazynu "Daily Express". Dużą popularnością cieszyła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie wystąpiła w kilku filmach. Za rolę w komedii muzycznej "The Boyfriend" dwukrotnie otrzymała nagrodę "Złotych Globów". Później wystąpiła też w kultowych "Blues Brothers" w reżyserii Johna Landisa. Po raz ostatni wystąpiła na kinowym ekranie w 2005 r., w filmie "Poskromienie złośnicy", opartym na komedii Williama Szekspira. Zagrała matkę głównej bohaterki.

Największą karierę zrobiła jednak jako modelka. Przed ukończeniem 18 roku życia występowała na wybiegach we Francji, Japonii i USA. Jej twarz można było oglądać na okładkach magazynów "Vouge", "Elle" i "Harper's Bazaar". Można było też podziwiać ją w "Newsweeku". Jako pierwsza użyczyła swojego wizerunku do stworzenia lalki Barbie - na fali jej popularności w latach 60. firma Mattel zaprojektowała lalkę wzorowaną na figurze Twiggy.

W 2005 r. była twarzą kampanii reklamowej sieci Marks and Spencer, wystąpiła też gościnnie jako jurorka w programie America's Next Top Model.

W 1997 ukazała się jej autobiografia, zatytułowana "Twiggy in Black and White".