Od 1 września startuje w Polsce kampania "Kupuj odpowiedzialnie zabawki". To kolejny projekt w ramach kampanii "Kupuj odpowiedzialnie", który ruszył w lutym 2009 r. Kampania ma zwrócić uwagę na prawdziwe koszty zabawek pochodzących z krajów azjatyckich. To część europejskiej kampanii na rzecz poprawy sytuacji robotników zatrudnionych przy produkcji artykułów dla dzieci - a nierzadko są nimi same dzieci.

MAŁY PIÓRNIK, WIELKA KRZYWDA

80 proc. zabawek w sklepach pochodzi z Chin i innych krajów azjatyckich, gdzie prawa człowieka i prawa pracownicze są nagminnie łamane. Kampania ma na celu uświadomienie młodym rodzicom i nauczycielom sytuację ludzi w krajach azjatyckich. W końcu nikt nie chce, żeby jego dziecko bawiło się klockami czy korzystało z piórników okupionych cudzą krzywdą.

Wraz z innymi organizacjami broniącymi praw człowieka organizatorzy nalegają, aby wielkie firmy brały na siebie odpowiedzialność za warunki, w jakich produkowane są artykuły z ich znakiem handlowym. Zlecając produkcję zakładom w krajach azjatyckich, powinny sprawdzać panujące tam warunki, a także udostępniać informacje o swoich podwykonawcach niezależnym audytorom.

Do ciężkiej pracy w niebezpiecznych warunkach zatrudniane są w szczytowym sezonie nawet 13-letnie dzieci. Śmierć 17-latka w fabryce produkującej akcesoria papiernicze marki Disney wywołała protesty wielu osób z całego świata. Skłoniło to firmę do zaangażowania w walkę z nadużyciami w chińskich fabrykach. Fakt, że koncern wymógł na fabryce Yiuwah rzetelne sprawdzanie wieku zatrudnianych osób, jest częściowym sukcesem. Dobrze, aby w te ślady poszły inne firmy. Wymóc to można na nich tylko protestem społecznym lub bojkotem artykułów pochodzących z Chin.

Wiedza o warunkach w fabrykach krajów azjatyckich pomoże rodzicom w dokonywaniu lepszych zakupów, podobnie jak pracownikom przedszkoli i innych instytucji wychowawczych. Firmy importujące zabawki z krajów rozwijających się będą miały motywację, aby stawiać swoim dostawcom odpowiednie wymagania oraz właściwie kontrolować, czy zakontraktowane zakłady je spełniają.

NIE BĄDŹ BIERNY

Firmy, które przykładają dużą wagę do projektowania atrakcyjnych przyborów papierniczych, często przykładają małą wagę do przestrzegania praw pracowników, którzy je produkują. Nagminnie wymagają od azjatyckich dostawców bardzo niskich cen oraz bardzo krótkich terminów dostaw, co skłania kierownictwo fabryk do nadużyć, łamania krajowego prawa pracy oraz praw człowieka. Dążenie do jak najniższej ceny często jest okupione wykorzystywaniem ludzi zatrudnionych przy produkcji.

> czytaj dalej


Organizatorzy wydadzą ulotki i poradniki dla aktywistów oraz newslettery z informacjami, których będzie dostarczać partnerska organizacja z Hong-Kongu. Będą na bieżąco informować o pilnych apelach do firm, jeśli pojawią się doniesienia o poważnych nadużyciach. Wraz z partnerskimi organizacjami z Europy będzie też prowadzony lobbing i bezpośrednie negocjacje z branżą zabawkarską, wsparty waszymi podpisami pod petycją, którą opracujemy. Lokalne akcje informacyjne zostaną tez zorganizowane w 10 polskich województwach.

Więcej informacji o kampanii znajdziesz TUTAJ

____________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Kto jest dumny z chorób wenerycznych
>>> Najlepszy dowcip tego roku należy do Demi Moore
>>> Miał 14 żon w tym samym czasie