Zdolni, ambitni i bogaci. Atrakcyjni, z marzeniami o szczęściu. Przykładni mężowie i ojcowie. Rozsądni faceci, którzy nie mogą wytrzymać bez seksu z żoną, kochanką czy przygodną osobą. Wymykają się z pracy na szybki numerek, którego nie są w stanie sobie odmówić. Nieważne, czy są gwiazdami Hollywood, czy normalnym facetami. Seksoholicy nie mają wyboru - muszą spełnić uciążliwą zachciankę. Muszą mieć seks.

Reklama

SEKS JAK NARKOTYK

Seksoholizm nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Może na nią zachorować każdy. Szczególnie narażone są osoby podatne na uzależnienia lub te ze skłonnościami neurotycznymi, oraz cierpiące na nerwicę natręctw. Coraz częściej na tę wstydliwą przypadłość zapadają osoby żyjące w ogromnym stresie, które nie mają gdzie rozładować napięć.

NIEPOHAMOWANA ŻĄDZA

Osoby dotknięte tą chorobą charakteryzuje ekstremalny pociąg płciowy. Seks determinuje ich zachowania i myśli. W rezultacie stale dążą do seksualnego zadowolenia. Niestety, bezskutecznie.

Reklama

Chorzy mają problem z utrzymaniem bliskości z partnerem. W wyniku frustracji wynikających z braku przyjemności z kontaktów seksualnych, non-stop szukają okazji do seksu, dlatego też mogą "pochwalić” się dużą częstotliwością kontaktów płciowych. Towarzyszące im uczucia nie mają jednak nic wspólnego z dumą i szczęściem. Podobnie jak wszystkie inne uzależnienia, seksoholizm jest zachowaniem przymusowym, które nie niesie za sobą uczucia satysfakcji i spełnienia. Wręcz przeciwnie - sprawia cierpienie.

MĘŻCZYZNA ZAGROŻONY

Reklama

Wszystkie patologie seksualne, a w tym także seksoholizm, dotyczą przede wszystkim mężczyzn. W przeciwieństwie do kobiet, które są bardziej uczuciowe, panowie zdecydowanie częściej eksperymentują w dziedzinie seksu.

CZY TO JEST TO?

Nie ma jednoznacznych kryteriów diagnozujących chorobę. Jednakże pod pojęciem uzależnienia rozumie się określony przymus zachowania, któremu nie można się oprzeć. Potrzeba odczuwania (przeżywania) danej potrzeby stale wzrasta, natomiast poziom satysfakcji maleje.

GDZIE SIĘ UDAĆ?

Seksoholizm można leczyć w specjalnych ośrodkach metodami psychoterapeutycznymi, lekami i metodą dwunastu kroków - AA, tak jak anonimowych alkoholików.
Do nałogu dotknięci chorobą najczęściej nie chcą się przyznawać, tym samy rezygnują z leczenia. To bardzo zła decyzja, bo seksoholizm jest niebezpieczny - niszczy człowieka psychicznie i fizycznie.

Materiał powstał w oparciu o rozmowę z terapeutką Vibhuti Uhler i psychologiem Robertem Coordes, który został opublikowany na stronach bild.de.