Stan zagrożenia hałasem można oceniać na podstawie analizy skutków tego zagrożenia, tj. liczby przypadków zawodowego uszkodzenia słuchu rejestrowanych w Centralnym Rejestrze Chorób Zawodowych, który jest prowadzony przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi. Z danych tego instytutu wynika, że zawodowe uszkodzenie słuchu od lat stanowi prawie 30 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych przypadków chorób zawodowych i zajmuje czołowe miejsce na tej liście. Najwięcej przypadków uszkodzenia słuchu wywołanego działaniem hałasu odnotowano w takich sektorach, jak produkcja przemysłowa i budownictwo, ale stanowią one również problem w innych środowiskach pracy, począwszy od central telefonicznych przez szkoły aż po bary.

Jakie mogą być skutki hałasu?

Hałas nie musi być zbytnio głośny, aby powodować uciążliwości i zmęczenie w pracy. Narażenie na hałas może spowodować cały szereg zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników:

• Utrata słuchu:

Nadmierny hałas uszkadza komórki rzęsate w ślimaku, części ucha wewnętrznego, doprowadzając do utraty słuchu. W wielu krajach uszkodzenie słuchu wywołane hałasem to najbardziej rozpowszechniona nieodwracalna choroba zawodowa.

• Skutki fizjologiczne:

Hałas oddziałuje również na układ sercowo-naczyniowy, czego wynikiem jest uwolnienie katecholamin i podwyższenie ciśnienia krwi.

• Stres związany z pracą:

Stres związany z pracą rzadko posiada jedną przyczynę i zwykle powstaje w wyniku interakcji kilku czynników, niewątpliwie jednym z katalizatorów stresów i agresywności jest wysoki stopień hałasu.

• Zwiększone ryzyko wypadków:

Reklama

Wysokie poziomy hałasu utrudniają komunikację między pracownikami, tym samym zwiększając prawdopodobieństwo wypadków i nieporozumień.

Negatywne oddziaływanie hałasu na organizm człowieka jest utożsamiane przede wszystkim z bezpośrednim oddziaływaniem na narząd słuchu. Szkodliwość oddziaływania hałasu zależy od poziomu ciśnienia akustycznego oraz czasu trwania narażenia, innymi słowy, im wyższy jest poziom ciśnienia akustycznego i dłuższy czas narażenia na hałas, tym jest on bardziej szkodliwy. Powstawanie uszkodzeń słuchu jest najczęściej procesem powolnym - ubytki słuchu pojawiają się stopniowo. Z tego powodu osoby narażone na nadmierny hałas często nie dostrzegają jego negatywnego oddziaływania aż do momentu, w którym nastąpi u nich nieodwracalne uszkodzenie słuchu. Warto więc zadbac o wszelkie możliwe sposoby, by zneutralizować stopień hałasu.

Trwały ubytek słuchu spowodowany hałasem w miejscu pracy, przy spełnieniu odpowiednich kryteriów, może być taktowany jako choroba zawodowa. Hałasy o wysokich szczytowych poziomach ciśnienia akustycznego, rzędu 130 - 140 dB (zwłaszcza hałasy impulsowe), stają się czynnikiem niebezpiecznym prowadzącym do natychmiastowego i nieodwracalnego uszkodzenia słuchu. Badania wskazują, że po przekroczeniu przez hałas poziomu dźwięku A rzędu 75 dB, występują wyraźne zaburzenia funkcji fizjologicznych organizmu, wynikające z powiązania narządu słuchu z innymi układami organizmu człowieka (m.in. układem wegetatywnym i krążenia).

Więcej o skutkach, źródłach, przepisach i normach oraz o dopuszczalnych wartościach hałasu w środowisku pracy w artykułach na www.sluchowisko.net, serwisie przeznaczonym dla osób z problemami słuchu.