Zaburzenia w słyszeniu, niedosłuch, a w końcu głuchota - taką powszechną chorobę cywilizacyjną przyniósł hałaśliwy XXI wiek.

Słuch to najbardziej wrażliwy, a jednocześnie najbardziej niedoceniany ze zmysłów. Warto więc o niego zadbać, by dłużej cieszyć się otaczającymi dźwiękami. Gdy nasz słuch zaczyna się pogarszać, zaczynamy żyć w cichszym świecie, nie odbieramy subtelniejszych dźwięków, gwaru codziennego życia czy otaczającej przyrody. Początkowo nie zdajemy sobie sprawy z ubytków słuchu, gdyż proces ten następuje powoli i często niezauważalnie. Zaczyna się zwykle od coraz głośniejszego oglądania telewizji, coraz głośniejszej mowy, a ostatecznie przestajemy rozumieć to, co mówią osoby w naszym otoczeniu. Dla wielu osób dopiero wtedy jest to sygnał do zasięgnięcia rady specjalisty i badania słuchu.

Reklama

Wbrew obiegowej opinii, problem ze słuchem nie dotyczy wyłącznie seniorów - tylko 20 proc. osób z kłopotami ze słuchem znajduje się w grupie wiekowej 40-60 lat. Należałoby więc zadbać o higienę słuchu, zanim pojawią się pierwsze problemy. Badanie nie jest ani kosztowne, ani bolesne, a przy tym w większości placówek - bezpłatne. Ci, którzy chcieliby je wykonać i zdobyć wiedzę o problemach z pogarszającym się słuchem, mogą uzyskać rzetelne wiadomości na portalach internetowych.

W sieci pojawia się coraz więcej portali edukacyjnych, w całości poświęconych osobom o różnym stopniu niedosłyszenia. Tego typy serwisy stanowią dla znacznej części społeczeństwa fachową bazę wiedzy zawierającą informacje o placówkach pomocy, biurach pośrednictwa pracy czy wybranych aktach prawnych dla osób niepełnosprawnych. Nowo powstały portal społecznościowo-edukacyjny Sluchowisko.net, obok rzetelnych artykułów opracowanych przez zespół specjalistów z dziedziny protetyki, laryngologii i audiologii słuchu, daje dodatkowo możliwość zadawania pytań ekspertom, a także umieszczania własnych blogów i galerii zdjęć.

Reklama

O potrzebie stworzenia takich portali i serwisów, jak Sluchowisko.net, świadczy bardzo duża ilość osób udzielająca się na stronach dla niedosłyszących, szukająca tam wsparcia i odpowiedzi na nurtujące pytania, niekoniecznie związane z problemem niedosłuchu. Internet jest źródłem doraźnej i fachowej wiedzy dla wszystkich użytkowników, a dla osób z pogarszającym się słuchem jest dodatkowo najlepszym narzędziem komunikacji z osobami słyszącymi.