25 września tego roku na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie spoczęła wielka filozof, profesor Barbara Skarga. Po jej śmierci ksiądz Adam Boniecki napisał: "Po tym, co przeszła i co widziała, fascynował ją człowiek i jego nigdy niezgłębiona tajemnica. Wiedziała aż nadto dobrze, co znaczy >>nadać sens<< naszemu życiu, >>tak bardzo kruchemu, zanurzonemu w nicości<<". Czasami mówi się, że czyimś życiorysem można obdarzyć kilka osób; tak było z profesor Skargą. Ta łączniczka AK po wojnie spędziła 11 lat w radzieckim obozie pracy. Po wyjściu z niego otrzymała nakaz dożywotniego osiedlenia w kołchozie. Do kraju powróciła w 1955. Hołdowała zasadzie filozofii pytań, była wcieleniem trzeźwej przenikliwości - tak mówili o niej przyjaciele. I dodawali, że trudno było oderwać wzrok od jej pięknej twarzy i niezwykłych oczu.

Reklama

Natalia Estemirowa została uprowadzona ze swojego mieszkania w Groznym i zamordowana 15 lipca 2009 roku. Była rosyjską dziennikarką i nauczycielką, ale przede wszystkim wybitną działaczką na rzecz przestrzegnia praw człowieka w Czeczenii. Ją i jej poglądy znali doskonale uczestnicy międzynarodowych konferencji na rzecz obrony praw człowieka. Ta wdowa i samotna matka nie bała się zajmować sprawami tajemniczych uprowadzeń, zniknięć i zabójstw na tle politycznym, chociaż na pewno wiedziała, z jak wielkim ryzykiem związana jest taka działalność. Nieraz współpracowała z Anną Politkowską - nie miała tylko pojęcia, że podzieli jej los. Podziurawione kulami ciało Natalii znaleziono w lipcu na poboczu drogi szybkiego ruchu. Po tej śmierci prezydent Rosji Dymitrij Medwiediew przekazał wyrazy oburzenia i kondolencje na ręce rodziny...

Najpiękniejszy Aniołek Charliego, czyli Farah Fawcett zmarła w wieku 62 lat tego samego dnia, co król popu, Michael Jackson. I choć trudno porównywać te dwie postaci, to odejście Farah niesłusznie odsunięto w cień. Fawcett była bowiem nie tylko bardzo dobra aktorką. Była także jedna w niewielu gwiazd, które zdecydowały się zaangażować w działalność charytatywną. Farah wspierała działalność organizacji działajacych przeciwko przemocy w rodzinie i pomagających maltretowanym kobietom. I chociaż zagrała wiele ról, to w jednej była tragicznie autentyczna - w dokumencie, który przedstawiał jej 3-letnią walkę z rakiem odbytu. Dokument został wyemitowany przez telewizję NBC 15 maja 2009. Oglądało go 8,9 mln widzów.