- Gdzie do sanatorium w 2025 roku? Ciechocinek, czyli perła wśród uzdrowisk
- Gdzie do sanatorium w 2025 roku? Uzdrowisko z wieloletnią tradycją, czyli Krynica–Zdrój
- Gdzie do sanatorium w 2025 roku? Kołobrzeg, czyli zdrowie nad morzem
- Gdzie do sanatorium w 2025 roku? Spokój dla serca, czyli Duszniki–Zdrój
- Sanatorium za darmo w 2025 roku. Kto może skorzystać?
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba kuracjuszy leczonych stacjonarnie w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego wzrasta z roku na rok. Sanatoria oferują nie tylko piękne otoczenie, ale także profesjonalne wsparcie medyczne. Pacjenci są poddawani kompleksowym zabiegom, a leczenie oraz rehabilitacja są dobierane indywidualnie.
Uzdrowisk można szukać głównie w górach i nad morzem, ale nie tylko. Wiele placówek wartych uwagi znajduje się w województwach śląskim, mazowieckim, małopolskim, podlaskim, świętokrzyskim czy lubelskim. Słyną z niesamowitego klimatu, atrakcji i pięknych krajobrazów. Które sanatorium wybrać w 2025 roku?
Gdzie do sanatorium w 2025 roku? Ciechocinek, czyli perła wśród uzdrowisk
Sanatorium w Ciechocinku od lat bije rekordy popularności. Uzdrowisko jest położone w województwie kujawsko–pomorskim. Miejsce to słynie przede wszystkim z solanki oraz wód mineralnych.
Tężnie w Ciechocinku to unikatowa na skalę Europy i świata konstrukcje służącymi do odparowywania solanki. Tężnie powstały pod koniec XIX wieku i składają się z trzech drewnianych budowli formujących się w kształt podkowy.
W tym uzdrowisku leczy się schorzenia narządów ruchu, reumatyczne, ortopedyczno–urazowe, kobiece, układu oddechowego, nerwowego i krążenia. W tym celu stosuje się wiele zabiegów m.in. kąpiele solankowe.
Gdzie do sanatorium w 2025 roku? Uzdrowisko z wieloletnią tradycją, czyli Krynica–Zdrój
Krynica–Zdrój jako uzdrowisko funkcjonuje już od ponad 200 lat. Słynie przede wszystkim z leczniczych wód mineralnych. Stosuje się je do kuracji pitnej lub używa do produkcji wody butelkowanej.
Pozostałe ujęcia dostarczają wody mineralne do leczenia wziewnego oraz zabiegów w postaci kąpieli mineralnych kwasowęglowych. Uzdrowisko jest szczególnie polecane osobom z problemami układu krążenia i narządów ruchu.
Oprócz zabiegów leczniczych Krynica oferuje bogatą infrastrukturę turystyczną – od stoków narciarskich po piękne szlaki spacerowe, które zimą prezentują się bajkowo.
Gdzie do sanatorium w 2025 roku? Kołobrzeg, czyli zdrowie nad morzem
Kołobrzeg to oaza dla osób zmagających się z problemami układu oddechowego i alergiami. Jod zawarty w nadmorskim powietrzu działa korzystnie na zdrowie, a tamtejsze sanatoria oferuje zabiegi z wykorzystaniem borowiny, solanek oraz masaże relaksacyjne.
Borowina to rodzaj torfu, bogatego w substancje odżywcze, bakteriobójcze i przeciwzapalne, o konsystencji przypominającej ciemnobrązowe błoto. Znane zabiegi fizykalne, takie jak kąpiele i okłady borowinowe, są szczególnie polecane dla pacjentów z dolegliwościami stawów, bólami kręgosłupa czy chorobami reumatycznymi.
Do uzdrowisk w Kołobrzeguprzyjeżdżają również dzieci z astmą oskrzelową, alergiami skórnymi czy otyłością.
Gdzie do sanatorium w 2025 roku? Spokój dla serca, czyli Duszniki–Zdrój
Duszniki-Zdrój, położone w Kotlinie Kłodzkiej, zachwycają krajobrazem i bogatą ofertą zabiegów leczniczych. Uzdrowisko słynie z wód mineralnych i specjalizuje się w leczeniu chorób układu trawiennego, oddechowego oraz neurologicznych.
Skorzystać można również wokładów borowinowych, masaży i inhalacji. Na terenie uzdrowiska działa też Pijalnia Wód Mineralnych oferująca wodę z kilku ujęć, w tym z tych najbardziej znanych – Pieniawa Chopina czy Jan Kazimierz.
Duszniki–Zdrój dają kuracjuszom wiele możliwości ciekawego spędzenia wolnego czasu. Stare kamienice, Muzeum Papiernictwa czy starówka tworzą urokliwy klimat tego miejsca. Miasto i okolice oferują też m.in. wiele tras pieszych i rowerowych o zróżnicowanej długości i różnym poziomie trudności.
Sanatorium za darmo w 2025 roku. Kto może skorzystać?
W 2025 roku istnieje możliwość skorzystania z sanatorium oraz rehabilitacji leczniczej finansowanej w pełni przez ZUS. Uprawnione do tego są określone grupy osób, które mogą liczyć na darmowe leczenie, zakwaterowanie i wyżywienie.
Aby uzyskać skierowanie na leczenie sanatoryjne, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni stan zdrowia pacjenta i wystawi odpowiedni wniosek. Dokument ten musi następnie zostać zatwierdzony przez NFZ.
Na preferencyjne warunki mogą liczyć:
- dzieci i młodzież do 18. roku życia (lub do 26. roku życia, jeśli nadal się uczą),
- osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (bez limitu wiekowego),
- dzieci uprawnione do renty rodzinnej,
- dzieci do 18. roku życia, które mają status uchodźcy,
- honorowi dawcy krwi,
- dawcy przeszczepu,
- pracownicy wojska, którzy zostali poszkodowani podczas pracy,
- pracownicy narażeni na kontakt z azbestem,
- kombatanci, inwalidzi wojenni, weterani,
- osoby wymagające długotrwałej opieki zdrowotnej.
Osoby te nie ponoszą kosztów pobytu i wyżywienia w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych.