Rocznice ślubu i ich nazwy
Nazwy rocznic ślubu symbolizują siłę związku. Początkowo przyjmują nazwy delikatnych i kruchych materiałów oraz kruszców, by z roku na rok zmieniać je na coraz trwalsze, oznaczające silniejszą więź, jaka łączy małżonków. Pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową, a dalsze określają nazwy kamieni szlachetnych.
Tradycja celebrowania rocznic ślubu sięga czasów średniowiecza, kiedy to po 25 latach małżeństwa mąż jako prezent wręczał żonie srebrny wieniec, a po kolejnych 25 latach - złoty. Zwyczaj nazywania poszczególnych rocznic zapoczątkowała amerykańska powieściopisarka i specjalistka od dobrych manier i etykiety Emily Post w 1922 roku. Wówczas wyróżniono 8 najważniejszych rocznic: 1. papierowa, 5. drewniana, 10. cynowa, 15. kryształowa, 20. porcelanowa, 25. srebrna, 50. złota oraz 75. brylantowa. W XX w. upowszechnił się zwyczaj świętowania rocznic w takiej formie, jaka znana jest nam do dziś. Pojawiło się także więcej nazw. Przez pierwszych 15 lat każda rocznica ma swoją nazwę.
Jakie są nazwy rocznic ślubu?
Niektóre rocznice mają nawet kilka różnych nazw do wyboru, na przykład 12. rocznicę ślubu określa się mianem płóciennej, ale też jedwabnej lub lnianej. Im małżeństwo ma dłuższy staż, tym silniejsza więź powinna łączyć małżonków, co mają symbolizować nazwy rocznic. Są nimi:
- 1. rocznica ślubu – papierowa
- 2. rocznica ślubu – bawełniana
- 3. rocznica ślubu – skórzana
- 4. rocznica ślubu – kwiatowa, owocowa
- 5. rocznica ślubu – drewniana
- 6. rocznica ślubu – cukrowa
- 7. rocznica ślubu – wełniana, miedziana
- 8. rocznica ślubu – spiżowa, brązowa
- 9. rocznica ślubu – blaszana, generalska, gliniana
- 10. rocznica ślubu – cynowa, aluminiowa
- 11. rocznica ślubu – stalowa
- 12. rocznica ślubu – płócienna, lniana, jedwabna
- 13. rocznica ślubu – koronkowa
- 14. rocznica ślubu – kości słoniowej
- 15. rocznica ślubu – kryształowa, szklana
- 20. rocznica ślubu – porcelanowa
- 25. rocznica ślubu – srebrna
- 30. rocznica ślubu – perłowa
- 35. rocznica ślubu – koralowa
- 40. rocznica ślubu – rubinowa
- 45. rocznica ślubu – szafirowa
- 50. rocznica ślubu – złota tzw. złote gody
- 55. rocznica ślubu – platynowa, szmaragdowa
- 60. rocznica ślubu – diamentowa
- 65. rocznica ślubu – żelazna
- 70. rocznica ślubu – kamienna
- 75. rocznica ślubu – brylantowa
- 80. rocznica ślubu – dębowa
Jaki jest sekret długoletnich i szczęśliwych małżeństw?
Niektóre małżeństwa mają tak długi straż, że trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa. Herbert i Zelmyra Fisher byli razem najdłużej w historii zapisów, prawie 87 lat (dokładnie 86 lat i 290 dni). Fundamentem ich związku był wzajemny szacunek, uczciwość, komunikacja oraz wspieranie się w każdym aspekcie życia.
100-letnia Willie Williams z Północnej Karoliny ze stażem małżeńskim wynoszącym 82 lata została zapytana w telewizyjnym talk-show o sekret szczęśliwego małżeństwa. Odpowiedziała, że recepta na trwałość jej związku z mężem jest prosta i opiera się na zwykłej życzliwości wobec siebie. Dodała, że ważne jest również to, aby być dla siebie po prostu miłym i rozmawiać o wszystkim.
Na karty Księgi Rekordów Guinnessa w 2021 r. trafili też Eugene i Dolores Gladu. Małżeństwo wówczas osiągnęło staż 81 lat związku. Para zapytana o swój sekret odpowiedziała z kolei, że nigdy nie doprowadzali, aby do ich życia wkradła się rutyna. Uwielbiali też wspólne aktywności na świeżym powietrzu: piesze wycieczki, przejażdżki na śnieżnych skuterach czy spływy kajakowe.
Rekordowo długie małżeństwa mamy również w Polsce. Waleria i Jan Korzeniewscy w 2021 r. świętowali kamienną, czyli 70. rocznicę ślubu w rodzinnych Rudnikach. Receptą na szczęście w ich związku jest bycie dla siebie dobrym i wdzięczność, za to, co ma się w życiu, bez względu na to czy żyje się skromnie, czy w dostatku.
Patrząc na te przykłady recepta na szczęście w małżeństwie wydaje się prosta. To wzajemne zrozumienie, rozmowa i bycie dla siebie życzliwym.