Reklama

Wiele ziół ma podobne wymagania dotyczące gleby, światła i wilgoci, co czyni je kompatybilnymi dla wspólnego sadzenia.

Oto kilka przykładów:

Bazylia, oregano i tymianek: Te zioła są popularne w kuchni śródziemnomorskiej i dobrze rosną razem. Wymagają pełnego słońca i dobrze odprowadzonej gleby.

Bazylia, oregano i pietruszka: Te zioła mają podobne wymagania w zakresie gleby i wilgotności, więc mogą być sadzone razem.

Rozmaryn, tymianek i szałwia: Te zioła są powszechnie stosowane w kuchni śródziemnomorskiej i często rosną obok siebie ze względu na podobne preferencje glebowe i świetliste warunki.

zioła / shutterstock

Różne odmiany mięty: Mięta jest wytrzymała i dobrze znosi się z innymi ziołami. Można ją sadzić razem z rozmarynem, pietruszką czy kolendrą.

Koper i szczypiorek: Oba zioła są jednoroczne i dobrze się uzupełniają. Są łatwe w uprawie i wymagają umiarkowanego światła.

Szałwia, rozmaryn i lawenda: Te zioła są surowcami do produkcji olejków eterycznych i mają podobne wymagania dotyczące uprawy. Wymagają pełnego słońca i dobrze drenowanej gleby.

Kolendra i natka pietruszki: Oba zioła są popularne w kuchni azjatyckiej i śródziemnomorskiej. Wymagają umiarkowanego światła i regularnego podlewania.

Kolendra i koper włoski: Oba zioła są popularne w kuchni azjatyckiej i mogą być sadzone razem.

Kminek i koper ogrodowy: Oba zioła są popularne w kuchni europejskiej i mogą być sadzone razem.

zioła / shutterstock

Estragon i tymianek cytrynowy: Te zioła mają wyrazisty smak i dobrze się uzupełniają. Wymagają pełnego słońca i dobrze drenowanej gleby.

Estragon i natka pietruszki: Te zioła są często używane jako przyprawy do potraw, a ich podobne wymagania klimatyczne czynią je dobrą parą.

Warto pamiętać, że nie wszystkie zioła będą ze sobą dobrze współgrać. Niektóre zioła mogą dominować nad innymi lub wymagać odmiennych warunków wzrostu.

Przed posadzeniem ziół razem, zawsze warto sprawdzić ich indywidualne wymagania dotyczące uprawy i dopasować je do siebie jak najlepiej.